Cechy wilgotnego powietrza w naszym domu

przez | 30 listopada 2022
Nasze ciała do odpowiedniego funkcjonowania wymagają dużej ilości wody. I nie jedynie, jaką zjada się podczas posiłków i uzupełnia najróżniejszymi napojami. Ważna również jest właściwa wilgotność powietrza, która jak się okazuje, ma duży wpływ na ogólną sprawność i kondycję.

klimatyzacja

Autor: Lee Haywood
Źródło: http://www.flickr.com

Wysuszone powietrze powoduje wysuszenie paznokci i włosów, suchą skórę a u niektórych osób również problemy z funkcjonowaniem zatok. Warto dbać o odpowiednią wilgotność, szczególnie w zimie, gdy okna są szczelnie pozamykane i włączone centralne ogrzewanie. Wielu ludzi nie zdaje sobie w ogóle sprawy z tego, że może mieć zbyt ubogie w wilgoć powietrze w mieszkaniu, a przecież tak niedużo trzeba wykonać, aby sytuacja uległa zmianie. Po pierwsze należy mieć w domu urządzenie do mierzenia wilgotności, za pomocą jakiego będzie można systematycznie kontrolować jakość domowego powietrza. Jeśli okaże się, że ogólna wilgotność będzie za niska, to niezbędnie należy podjąć odpowiednie kroki, aby temu zaradzić (dodatkowe informacje). A tak naprawdę najlepsze do tego będą nawilżacze powietrza.

Obecnie w sprzedaży jest sporo rodzajów nawilżaczy. Najtańsze i najprostsze wersje to zwykłe pojemniki na czystą wodę, które zawiesza się na kaloryferze. Gdy są one ogrzewane woda będzie parować, zwiększając jednocześnie wilgotność w naszych mieszkaniach. W podobny sposób funkcjonują wersje parowe, choć w ich przypadku konieczne staje się podłączenie do prądu elektrycznego. W tych urządzeniach podgrzewa się wodę która jest później w formie mgiełki emitowana do pomieszczenia, niestety takie urządzenia są trochę kosztowne w eksploatacji, ponieważ zużywają sporo energii elektrycznej. Rosnącym zainteresowaniem zaczynają się cieszyć także nawilżacze używające ultradźwięków, wykorzystują one wysokiej częstotliwości fale do wyprodukowania mgiełki która jest następnie wyrzucana z nawilżacza. Ich bardzo dużym plusem jest wydajne i ciche działanie, za to nie nadają się do domu, gdzie są zwierzęta. Dbając o powietrze w domu warto zadbać również o jego oczyszczanie, z tego też powodu warto odwiedzić jakiś dobry sklep z oczyszczaczami powietrza i w nim dowiedzieć się, co da się z tym zrobić.