Co się dzieje z naszymi śmieciami?

przez | 9 lipca 2021
Ekologia od jakiegoś czasu jest jednym z najważniejszych aspektów życia społecznego. W TV, radio oraz prasie dużą część czasu zajmują audycje o takiej tematyce w bardzo różnych odsłonach. Kobiety z głośnika radzą nam, w jaki sposób ekologicznie sprzątać mieszkanie. Nawet smartphony niektórych producentów reklamowane są jako ekologiczne, ponieważ do wykonania ich spożytkowane były tworzywa do których wyprodukowania były wykorzystane odpady. W sklepach kupujący naciskają na sprzedawców, aby pakowali artykuły w degradowane opakowania.

odpady

Autor: Jerry Nihen
Źródło: http://www.flickr.com
Podobną dbałość widać jeżeli idzie o gospodarzenie odpadami w miejskimi. Zawsze frapowałem się, co dzieje się z odpadami jakie wrzucam do gustownego kosza na śmieci. Rzecz jasna następuje utylizacja odpadów. Nadzwyczaj ciekawym jest, jak przebiega ów proces w obecnych czasach. Otóż nie jest to wcale takie proste. Wpierw do firmy utylizacji odpadów przyjeżdża samochód ciężarowy z odpadami, następnie jest on ważony i ciężar jest przesyłany do samoczynnej sortowni, gdzie za pomocą systemu sit oraz bębnów odpady (sprawdź te propozycje) zostają wstępnie rozdzielone podług wielkości.

Odpady o charakterze biologicznym skierowywane są wprost do kompostownika, gdzie poddawane są one intensywnemu procesowi dotleniania i fermentacji, zmieniane są w biologiczny nawóz, a następnie wyprzedawane. Inne odpady są przekazywane do dalszego automatycznego procesu sortowania, w wyniku jakiego zabiera się od odpadów butelki plastykowe i automatycznie porządkuje według kolorów. Na następnym etapie utylizacja odpadów przedstawia się tak, iż z masy która pozostała na taśmie separowane jest szkło oraz każdego typu ostre elementy a także metale, papiery itp. odpady – utylizacja odpadów we Wrocławiu -, także metal kolorowy. W następnej kolejności Pozostałości odpadów miażdży się w bele za pomocą specjalnej prasy (wszystko co musisz wiedzieć o recyklingu odpadów).

Na terenie takich nowoczesnych zakładów bardzo często znajdują się stare wysypiska śmieci, które teraz zostają wrócone do życia. Wprzódy należycie zabezpieczane, gazy gnilne prowadzone rurami wykorzystywane są do grzania zakładu. Taki układ utylizacji odpadów pozwala spełnić rygorystyczne standardy ekologiczne. W powyższym artykule został opisany jeden z najnowocześniejszych zakładów utylizacji odpadów. W Polsce przybywa ich z każdym rokiem.