Co warto wiedzieć o zdalnym filmowaniu z powietrza ?

przez | 21 grudnia 2021
Ileż to razy zachwycaliśmy się podczas oglądania filmu z ujęciami z powietrza. Widoki na całe horyzonty nadciągających armii lub trudnych do okiełznania przestrzeni krajobrazowych zapamiętujemy szczególnie. Uchwycenie powietrznych przestrzeni okazuje się być w cenie, ale poza kinem także inni korzystają z tego rozwiązania – powietrzne kadry to również kąsek dla branży marketingowej, turystycznej i lotniczej.

Tworzone są kolejne spoty promujące stolice, w których korzysta się z materiałów firm proponujących filmowanie z powietrza jak magic eye. Drony, czyli bezzałogowe platformy wynoszące posiadają wmontowane sprzęty cyfrowe do relacjonowania widoków z powietrza. Koszt usług „powietrzno-plenerowych” zależy w znacznym stopniu od używanego sprzętu (ostrości lustrzanki), uwarunkowań urbanistycznych, kwestii ujęć (w ruchu – bez ruchu). Swoje znaczenie ma też czas spędzony na kręceniu filmu, jak również kwestia dojazdu sprzętu na miejsce kręcenia.Najważniejszym czynnikiem, bez którego filmowanie (nasza strona) spełzłoby na niczym, jest zapewnienie legalności i bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej – jeśli ta jest sklasyfikowana jako niebezpieczna, niekontrolowana, a zwłaszcza zakazana, nie może być wykorzystana do planu filmowego i fotograficznego. Dlatego też robienie sesji nad zgromadzeniem ludzi czy gęstą siecią radiowo-telewizyjną także przekracza możliwości podniebnych reżyserów.

Dron z kamerą

Autor: Peter Linehan
Źródło: http://www.flickr.com

Na niesprzyjające warunki atmosferyczne nie mamy wpływu, lecz także one uniemożliwiają rozpoczęcie sesji. Warto fotografować w godzinach okołopołudniowych i – dla jakości – nie „pod słońce”, chyba że takie jest założenie twórcy. Prędkość dronów zmienia się, najczęściej w przedziale 40-100 km/h, w zależności od dynamiczności kadru i przyspieszeń na wizji.

Działalność przedsiębiorstw oferujących filmowanie z powietrza opiera się na klasycznym wystawianiu faktur i umów zlecenia lub o dzieło. Kręcenie z przestworzy powietrznych jest cenne, ale jednocześnie wymaga też od samego właściciela.

Czy chcesz rozpracować przedstawiany temat trochę bardziej? Kliknij więc ten odnośnik – więcej znajdziesz tu (http://www.utylinia.pl/). Te informacje też okażą się użyteczne.

Aby móc rozpocząć działalność reżyserowania w przestworzach firmy muszą otrzymać licencję Urzędu Lotnictwa Cywilnego mieszczącego się w Warszawie.
Z niecodziennych ujęć korzysta mnóstwo działaczy podróżniczych i reklamowych. Niezmierzalne i rozłożyste horyzonty widzimy na przydrożnych billboardach, w elementach usług deweloperskich, czy biurach podróży.