Cudowna wyprawa w Bory Tucholskie

przez | 6 września 2021
Tajemnica wyjątkowej w skali kraju czystości, jaką charakteryzują się Bory Tucholskie tkwi w ich lokalizacji. Rejon tucholskich lasów oddalony jest od potężnych miast i zakładów przemysłowych, co czyni z niego doskonałe miejsce na wypoczynek 2014. Środowisko naturalne nie zostało tu zdegradowane, a rzadkie gatunki roślin i porostów miały pomyślne warunki do rozwoju.

bieszczady agroturystyka

Autor: Szymon Nitka
Źródło: www.flickr.com
Bory Tucholskie słyną z najczystszych wód w Polsce. Największą chlubą tej krainy jest Struga Siedmiu Jezior – strumień o przejrzystych wodach łączący śródleśne jeziorka z Jeziorem Charzykowskim. Przyroda ożywiona skupiona wokół jeziora jest wyjątkowo różnorodna. Mieszkają tutaj iędzy innymi rzadko spotykane w naszym kraju kaczki – gągoły i nurogęsi, a także zimorodki.

Niezwykłością Borów Tucholskich jest specyficzna lobelia jeziorna, rosnąca w najbardziej czystych tucholskich zbiornikach wodnych: jeziorach Wielkie i Małe Gacno, Nierybno i Głuche. Ma ona specyficzne wymogi siedliskowe i występuje tylko w stu pięćdziesięciu jeziorach Pojezierza Pomorskiego, zwanych jeziorami lobeliowymi. Cennym gatunkiem są także porosty, które również ukazują się tylko w niezwykle czystym środowisku. Wielu z pewnością zaskoczy fakt, że w głębi rezerwatu rosną gatunki z czasów ostatniego zlodowacenia sprzed dziesięciu tysięcy lat.

W ostępach Borów Tucholskich żyje mnóstwo rzadkich zwierząt. Pośród nich powinno się wymienić bieliki, które najlepiej czują się w głębokich sosnowych lasach. Niestety nie ma już tu głuszców, których objęcie ochroną okazało się nieefektywne. Brzegi jezior zasiedliły bobry, których populację przywrócono tu w latach 70 XX w.

Ważnym elementem przyrody Borów Tucholskich jest rzeka Brda, bajecznie wijąca się pośród lasów, sandrów, bagien, torfowisk i łąk. Rzeka częstokrotnie wcina się głęboko, tworząc odcinki przełomowe, wąwozy i urwiska. Brda jest bardzo znanym szlakiem kajakowym wśród wielbicieli tego sportu w całym kraju. Podczas pokonywania szlaku powinno się odbić w rejon sztucznego koryta Wielkiego Kanału Brdy, gdzie na skrzyżowaniu z Czerską Strugą w miejscowości Fojutowo wznosi się najdłuższy w Polsce akwedukt (siedemdziesiąt pięć metrów), będący elementem systemu hydrotechnicznego zbudowanego w latach tysiąc osiemset czterdzieści pięć – tysiąc osiemset pięćdziesiąt.

Trochę tajemniczym akcentem w atrakcjach Borów Tucholskich jest dziesięć kamiennych kręgów oraz trzydzieści kurhanów umiejscowionych w pobliżu wsi Odry. Historia mówi, że stanowią one pamiątkę po wpływach rzymskich i zamieszkujących tu w I-III w. n.e. Gotach. Niewyjaśnioną do dnia dzisiejszego kwestią jest niemniej jednak rzekome nadziemskie oddziaływanie tego miejsca i w dalszym ciągu jest ono przedmiotem badań radiestetów.

By dokładnie poznać wszystkie zalety Borów Tucholskich, trzeba wybrać się do Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi, na potrzeby którego zaadaptowano stary, zabytkowy spichlerz.

Rejon Borów Tucholskich to nie tylko cudowna, unikalna przyroda, ale także szereg niewielkich i ślicznych miejscowości, kryjących interesującą historię i bardzo dużo atrakcyjnych miejsc. Wśród nich wyróżnia się bez wątpienia Człuchowo, w którym wznoszą się pozostałości zachwycającego kompleksu zamkowego będącego dziełem Krzyżaków. Pośród najlepiej uchowanych elementów zespołu znajduje się 46 -metrowa wieża, którą uprzystępniono do zwiedzania oraz park romantyczny z promenadą wiodącą nad brzeg Jeziora Czluchowskiego. Istotnym ośrodkiem sakralnym jest Wiele, gdzie znajduje się Kalwaria Wielewska. Składają się na nią dwadzieścia trzy kapliczki, kamienne posągi oraz rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. Do Wiela szczególnie warto wybrać się w maju, bowiem odbywa się tu wtenczas najbarwniejszy odpust w roku.

Szukasz dodatkowych treści, żeby pogłębić swą wiedzę na ten temat? Namawiamy do kolejnego artykułu. Wyszukasz go na portalu (http://www.skalnik.pl/poduszki-turystyczne) pod linkiem.

Największymi atrakcjami Chojnic są mury miejskie z Bramą Człuchowską, XIV-wieczna bazylika, ratusz i zabytkowe kamienice na rynku, Muzeum Regionalne, a także barokowy kościół Jezuitów z dawnym kolegium. Wszyscy miłośnicy kultury indiańskiej powinni koniecznie zajrzeć do Wymysłowa, gdzie znajduje się Muzeum Indian Północnoamerykańskich. Można podziwiać tutaj przedmioty użytku codziennego Indian, wyrabiane przez nich ozdoby, stroje i broń oraz eksponaty wykorzystywane do obrzędów. Ciekawym akcentem są tipi polskich Indian, które zostały ulokowane na polance obok Muzeum.

***
Całkowitą propozycję na wakacje 2014 w Borach Tucholskich można odszukać w serwisie lub klikając na niżej umieszczone linki:
– Bory Tucholskie hBory Tucholskie nocleg (następna strona)ynek w Bieszczadach
– wypoczynek Bory Tucholskie