Czy dzięki grupom zakupowym można zaoszczędzić?

przez | 8 lipca 2021
Grupy zakupowe zrzeszają w swoich strukturach ludzi, którzy dokonują pewnych zakupów przy pomocy jednego przedsiębiorstwa. Podstawowym celem działań tego rodzaju jest np. osiągnięcie lepszej pozycji w negocjacjach z dostawcami czy uzyskania dogodniejszych warunków handlowych. Będąc w strukturach dobrze działającej grupy zakupowej możemy liczyć m.in. na pozyskanie znacznie korzystniejszych warunków cenowych, czy okazję do kupna większych ilości produktów, ponieważ wspólne transakcje są o wiele bardziej opłacalne zarówno dla nabywających, jak i sprzedających. Zwykle samodzielne małe lub średnie przedsiębiorstwa nie mają odpowiedniej siły przebicia, aby móc stać się bardziej konkurencyjne w stosunku do dużych korporacji. Połączenie sił daje więc znacznie więcej możliwości.

zakupy grupowe

Autor: kennejima
Źródło: http://www.flickr.com
Działanie grup zakupowych jest bardzo ściśle związane z uzyskiwaniem profitów ekonomicznych. Najczęściej grupy zawodowe działają na rynku energii elektrycznej czy gazu ziemnego, a także usług kurierskich, telekomunikacyjnych itd. Możliwości jest niemało. Przedsiębiorcy zazwyczaj grupują się w sytuacjach, gdy takie działanie okazuje się po prostu atrakcyjniejsze finansowo – więcej o grupach zakupowych.

Jak w każdej innej sytuacji bardzo istotną rolę ma cena, jaka jest podstawą gry rynkowej. Nie można zapominać jednak również o kwestii konkurencji. W sytuacji większej konkurencji na rynku, firmy będące blisko ze sobą powinny łączyć się w grupy, eliminując swoich przeciwników. Oczywiście takie dosyć zdecydowane podejście obejmuje w głównym stopniu sektory związane z produktami rato (zobacz odkryj więcej) materiałami, które są istotne na rynku (dowiedz się więcej o firmie).

zakupy

Źródło: http://pixabay.com/

Bardzo często przystąpienie do grupy zakupowej jest totalnie suwerenną decyzją danego przedsiębiorstwa albo też jednostki publicznej. Podejmuje się ją w dużym stopniu z powodów finansowych, mając na uwadze oszczędności, które możemy poczynić dzięki działaniom w grupie. W ten sposób można bowiem zyskać tańsze materiały, usługi albo też oszczędzić znacznie na kosztach operacyjnych. Niekiedy jednak dołączenie do grupy zawodowej jest wynikiem decyzji podmiotu nadrzędnego, który posiada pakiet kontrolny w spółkach zależnych. Najczęściej jednak także jest to związane z aspektami ekonomicznymi raty (zobacz więcej) prostszym dostępem do informacji, produktów itd.