Czy należy sprawdzać oceny użytkowników internetu o doktorach?

przez | 6 grudnia 2021
Coraz więcej Polaków korzysta z serwisów internetowych, oceniających lekarzy. Trudno się dziwić pacjentom, że chcą sprawdzić, komu powierzają swoje zdrowie. Dawniej opinie na temat danego doktora nie dało się tak łatwo sprawdzić. Dziś nadal chętniej radzimy się przyjaciół, jednakże równie często zaglądamy na strony typu dobrylekarz. Podobne działania wymusza także duża konkurencja na rynku medycznym. Szybko rośnie liczba tego typu stron www, które zarabiają nie tylko na reklamach, ale też na samych medykach.

Z tego wynika, że pacjenci nie mają do lekarzy ograniczone zaufanie. Powszechny dostęp do informacji sprawił, że są oni odbierani podobnie, jak pozostali usługodawcy, weryfikowani przez rynek. Od służby zdrowia oczekuje się dziś nie tylko profesjonalizmu, ale także .Naturalnie rozważając tę kwestię powinniśmy zadać sobie pytanie, czy faktycznie internet jest godnym zaufania źródłem, jeśli chodzi o tego typu informacje.

Lekarze coraz częściej skarżą się, że opinie na ich temat są nieprawdziwe. Portale tego typu to także sposób na walkę z konkurencją. W internecie przecież bez problemu można podszyć się pod niezadowolonego pacjenta. Zaś wielu lekarzy pracuje nie tylko w państwowych przychodniach, lecz również we własnych prywatnych gabinetach. Niestety brak wiarygodnych narzędzi oceny jakościowej służby zdrowia sprzyja powstawaniu kolejnych portali tego typu.

sala szpitalna

Autor: COD Newsroom
Źródło: http://www.flickr.com
Należy jednak mieć świadomość, że serwisy oceniające lekarzy to także niezły biznes. Wystarczy dokładnie się przyjrzeć, by pod wpisami zauważyć linki sponsorowane. Poza tym firmy zarabiają także na lekarzach. Profile są umieszczane na portalu za darmo, jednak po wykupieniu abonamentu lekarz może przejąć nad nim kontrolę. W ten sposób jeśli wpiszemy w google na przykład frazę: okulista (mezoterapia kwasem hialuronowym opinie