Darłowo – wyborne miejsce na wakacje w 2014r.

przez | 15 listopada 2021
Darłowo to znana miejscowość wczasowa, częstokroć wybierana na wakacje nad Bałtykiem. Położona jest u ujścia rzeki Wieprzy. Posiada dwie główne części: Darłówko i Racisław. Każdy to już teraz planuje wczasy może powoli rezerwować noclegi. Darłowo czeka już albowiem na urlopowiczów.

kontynuuj czytanie

Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
W śródmieściu Darłowa uchował się średniowieczny układ urbanistyczny z centralnym rynkiem, będącym głównym placem w mieście. Dawniej gród był obudowany murem z basztami i bramami.

Rzetelna informacja z serwisu (https://www.hotelaltus.pl/pakiety) przyda się każdemu. Więc zachęcamy do przeczytania naszego nowego wpisu. Wyszukasz go pod tym linkiem.

W dzisiejszych czasach możemy oglądać jedyną pamiątkę po obwarowaniach miejskich w postaci Bramy Kamiennej, przy ulicy Powstańców Śląskich w kierunku Ustki.

Najistotniejszym darłowskim zabytkiem jest Zamek Książąt Pomorskich. Stanowi on niepowtarzalny w kraju przykład gotyckiego zamku nadmorskiego. Zamek wzniesiono na planie kwadratu z wieżą o wysokości dwudziestu czterech metrów. Budowa obiektu zaczęła się w tysiąc trzysta pięćdziesiątym drugim roku podczas rządów Bogusława. W tym samym czasie miasto nawiązało także współpracę z Hanzą. W osiemnastym i XIX w. w zamku mieściły się magazyny i więzienie, a od tysiąc dziewięćset trzydziestego roku działa tu muzeum, w którym zebrano zabytki pomorskiej sztuki ludowej, zabytkowe rzeźby wykonane z drewna , eksponaty sztuki sakralnej w sali rycerskiej, a także przykłady sztuki współczesnych artystów. Wieża zamkowa także uprzystępniona jest do odwiedzania.

Najbardziej wartościowym zabytkiem sakralnym Darłowa jest Kościół Mariacki, którego budowę zaczęto w tysiąc trzysta dwudziestym pierwszym roku. Blisko 70 lat później powstała wieża kościelna, zakrystia i kaplice boczne. W świątyni ujrzeć można groby książąt pomorskich, m.in. Eryka I – króla Danii, Norwegii i Szwecji. Od tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego drugiego roku obiektem czci jest tutaj figurka Matki Bożej Fatimskiej, Królowej Pokoju i Jedności, która została ukoronowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas audiencji w Rzymie. Następnymi ciekawymi darłowskimi świątyniami są: gotycki kościół świętego Jerzego będący kiedyś częścią szpitala świętego Ducha dla trędowatych oraz jedyny w naszym kraju przykład skandynawskiego gotyku – kościół świętej Gertrudy z gontowym dachem i gwiaździstym sklepieniem udekorowanym freskiem patronki żeglarzy św. Gertrudy oraz godłem cechów szewskiego i piwowarskiego. Warto zwrócić uwagę na to, że okna kościoła przypominają świetliki dawnych statków. Podczas pobytu w Darłowie powinno się zobaczyć także barokowy Ratusz, który przebudowano w tysiąc siedemset dwudziestym piątym roku.

Szukasz interesujących artykułów? To dobrze, ta strona internetowa (http://www.osadanaochodzitej.pl/okolica.html) na pewno Cię zainteresuje, gdyż są tam dużo niezwykle pożytecznych informacji.

Jest on współcześnie siedzibą władz miasta. Przed Ratuszem znajduje się fontanna z posągiem rybaka z tysiąc dziewięćset dziewiętnastego roku. Dookoła pomnika wzniesionego po to, aby upamiętniał ludzi morza, umieszczono cztery tablice wykonane z brązu, które przedstawiają zarys historii miasta. Ciekawym obiektem zabytkowym jest też zespół młyna wodnego, obejmujący: młyn wodny, siłownię, turbinownię, dom mieszkalny oraz ogród.

W Darłowie jest organizowanych sporo interesujących imprez cyklicznych. Trzeba wybrać się zwłaszcza na: Ogólnopolski Bieg Eryka, Darłowski Festiwal Filmów Skandynawskich, Europejskie Warsztaty Muzyczne i Operowe, Galę Operetkową na Placu Kościuszki, Festiwal organowy w kościele św. Gertrudy, Czwartkowy Pociąg do Jazzu, Darłowski Festiwal Teatrów Ulicznych, Bałtycki Festiwal Tańca, Międzynarodowy Festiwal Latawców oraz Ogólnopolskie Otwarte Zawody Wędkarskie o Puchar Królewskiego Miasta Darłowa „Darłowski Dorsz”, podczas, którego zawodnicy łowią dorsze ze statku.

Darłowskie plaże leżą na obszarze dzielnicy Darłówko. Wyjątkowo ciekawa jest plaża zachodnia – piaszczysta i szeroka z bogatym zapleczem turystycznym. Na miłośników aktywnego odpoczynku w Darłowie i okolicach czeka również: całoroczny Park Wodny „Jan”, szlaki kajakowe na rzekach Wieprza i Grabowa oraz szlaki rowerowe, w tym przebiegające obok jeziora Bukowo, a także stajnia i ośrodek jeździecki Rancho Mustafa w miejscowości Bobolin (cztery kilometry Darłowa). Warto też polecić nadzwyczaj interesujące szlaki tematyczne, takie jak: Koszaliński Szlak Nadmorski obejmujący chroniony pas lasów mieszanych oraz jezior przymorskich, Szlak Cystersów z obiektami będącymi dziełem tego zgromadzenia, Szlak Rezerwatów z licznymi pomnikami przyrody i zamkami w Darłowie i Kręgu oraz Szlak Wiatraków z zabytkami sakralnymi i świeckimi, pomnikami przyrody, jeziorem Kopań oraz parkiem elektrowni wiatrowych.

***
Pełną ofertę na wczasy dwa tysiące czternaście w Darłowie można wyszukać w serwisie albo klikając na niżej znajdujące się linki:
– agroturystyka Darłowo
– domki letniskowe Darłowo (czytaj w serwisie[)