Detektyw pilnie poszukiwany

przez | 9 lipca 2021
W Polsce pracować jako prywatny detektyw może każdy, kto uzyska licencję na właściwym egzaminie, oraz spełnia szereg warunków wymienionych w ustawie. Dokument ten wydawany jest przez komendanta wojewódzkiego policji. Poza granicami kraju słowem „detektyw” określa się także członka policji lub służb rządowych. Ów zawód ludziom kojarzy się z efektownymi pościgami i strzelaniem z pistoletu, jednak te elementy niekoniecznie są jego codziennością. Detektywi zmagać się muszą także z bardziej przyziemnymi kwestiami.

Wynajęcie detektywa to nie scenariusz z filmów sensacyjnych, czy książek o tematyce kryminalnej. Niczym się to nie różni od wynajęcia księgowego czy hydraulika. Detektyw to po prostu również fachowiec oferujący nam skorzystanie ze swoich usług za odpowiednim wynagrodzeniem. Agencje detektywistyczne (poznaj ofertę detektyw 24) obecnie mają swoje siedziby w prawie każdym większym mieście. Jeśli potrzebny nam jest detektyw Warszawa z pewnością jest jednym z tych miast, w których znajdziemy ich najwięcej. Poza kontrolowaniem i śledzeniem ludzi, biura detektywistyczne oferują sporo innych usług jak zbieranie materiałów dowodowych na potrzeby toczącego się lub przyszłego postępowania sądowego, poszukiwanie osób, które uciekły lub zaginęły, czy też sprawdzenie osoby, z którą zamierzamy prowadzić interesy.

dwoje ludzi na korytarzu

Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com

Prywatne agencje detektywistyczne świadczą bardzo bogaty zakres usług. Współczesny Sherlock Holmes trudni się na przykład takimi kwestiami, jak: odkrywanie majątku i miejsca pobytu dłużników oraz ich źródeł dochodów, poszukiwanie zaginionych osób i mienia, zbieranie i dokumentacja techniczna dowodów w sprawach oraz analiza, pomoc w windykacji, ocena wiarygodności informacji, naświetlanie przeszłości określonych osób, obserwacja, wykrywanie podsłuchów, porady prawne i wiele, wiele innych, mniej lub bardziej efektownych zadań. Do profesjonalnego detektywa (szerzej: ) można się zwrócić z każdym nurtującym problemem lub będąc w ciężkiej sytuacji losowej i można być pewnym, że dołoży on wszelkich starań aby problem rozwiązać. O rosnącym zapotrzebowaniu na tego rodzaju usługi mówi częstotliwość wyszukiwania w wyszukiwarkach internetowych fraz typu „detektyw Kraków”.

lupa

Źródło: http://www.sxc.hu/

Biura detektywistyczne funkcjonują w oparciu o ustawę o usługach detektywistycznych oraz jako działalność regulowana na podstawie specjalnego pozwolenia wydanego przez MSWiA. Detektywi w swoim zawodzie mogą wykonywać swoje czynności w formach i zakresie niezastrzeżonych przez inne przepisy dla organów oraz instytucji państwowych. Ustawa określa też tematy powiązane z umową o świadczenie usług detektywistycznych. Poza standardową konstrukcją umowy zawierającą datę, miejsce, określenie stron (zobacz pozycjonowanie stron) umowy, typu zlecanych czynności oraz wysokości ale i formy zapłaty wynagrodzenia należy dokładnie wczytać się w warunki pod jakimi detektyw będzie świadczył swoje usługi.

Jeżeli miejscem, w którym chcemy, aby działał nasz detektyw Gdynia jest lub Sopot, to nie ma większego sensu wynajmować specjalistę z drugiego końca Polski – znacznie rozsądniej jest poszukać kogoś w najbliższej okolicy . Po pierwsze będzie on orientował się świetnie w miejscowych realiach, a po drugie nie zapłacimy za nocleg czy podróż specjalisty.