Dlaczego powinniśmy się uczyć języka ukraińskiego?

przez | 2 grudnia 2022
Przez mnóstwo lat cierpieliśmy uczulenie na języki naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Strasznie kojarzył nam się język rosyjski, dlatego też mało kto chciał go poznawać. Oczywiście, w dawnym ustroju był to obowiązkowy język obcy w każdej szkole, od morza, aż po Tatry. Ale odkąd zyskaliśmy niepodległość, język Puszkina, pomimo całej swojej urody, uparcie kojarzył nam się z krzywdami, jakich doznaliśmy od Rosjan. Ta obsesja na szczęście odchodzi w zapomnienie i dzisiaj wielu młodych ludzi pragnie poznać język naszych mocarnych sąsiadów ze Wschodu.

A przez cały ten okres dyskryminowaliśmy języki naszych innych słowiańskich braci. Ukraiński czy białoruski funkcjonują dla nas tylko jako odmiana rosyjskiego i nie mieliśmy w zwyczaju brać ich na poważnie, tym bardziej, że znając tylko rosyjski można się było swobodnie dogadać na obszarze całego Związku Radzieckiego.

książka ukraińska

Autor: felixum8888
Źródło: http://www.flickr.com

A przecież język ukraiński posiada piękną historię, również piśmienniczą. Nasi sąsiedzi zza Buga mają swoich wspaniałych poetów narodowych i twórców literackich, stąd też błędem jest wrzucanie go do jednego wora z językiem rosyjskim.

Uroda języka ukraińskiego to nie ostatni powód, by się go nauczyć. Ze względu na to, że Ukraina to nasz sąsiad, kwitnie nasza współpraca w sferze ekonomicznej, jak również kulturalnej. Tworzy się liczne wspólne instytucje i wydarzenia. Rodzimi biznesmeni robią z kolegami z Ukrainy mnóstwo intratnych interesów. Dlatego tak ważna jest znajomość tego języka. Jeżeli chcemy współpracować z Ukrainą, musimy traktować ją jak poważnego wspólnika, któremu należy się szacunek.

Z tej przyczyny wielu ludzi widzi potencjał na przyszłość właśnie w tym kierunku. Z tej przyczyny zapisują się studia filologiczne albo zapisują się na kursy tego języka. Jeszcze lepszym wyjściem jest tłumacz przysięgły ukraiński jak tutaj. Ten zawód otwiera przed nami dużo możliwości. Jest to także niezwykle opłacalne zajęcie. Wystarczy przeglądać gazety, by zobaczyć jak często potrzebne są osoby ze znajomością tego języka. Warto wykorzystać tę wyjątkową szansę, a przy okazji poznać wspaniałą kulturę, tak nam przecież bliską.

Chcielibyśmy, żeby nasze artykuły poruszały Wasze emocje. Wobec tego będziemy zadowoleni, jeśli jakikolwiek komentarz z witryny napisany waszą ręką trafi do nas.