Grzybowo

przez | 22 czerwca 2022
Grzybowo to zaciszna wieś urlopowa mieszcząca się w województwie zachodniopomorskim, sześć kilometrów na zachód od Kołobrzegu. Grzybowo jest dość specyficznie położone na obszarze tzw. depresji grzybowskiej (0, 30 – 1, 00 m p.p.m.) . Grzybowo mieści się w Strefie Chronionego Krajobrazu, gdzie obowiązują zasady Strefy Ochrony Uzdrowiskowej.

domki

Autor: Eric Lamoureux
Źródło: http://www.flickr.com
W rejonach depresji grzybowskiej, morze bałtyckie tworzy akwen określany Zatoką Grzybowską.

Jeśli szukasz innych informacji na opisywany temat, to także rzuć okiem na (https://www.horyzont.net.pl/10-rzeczy-ktore-musisz-wziac-na-wycieczke/) analogiczne portale, które podnoszą tę tematykę.

Zatoka ta ma długość 7 km i wcina się na głębokość 800 m. Tutejsza nieregularność linii brzegowej sprawia, iż woda jest niesamowicie cieplutka.

Grzybowo charakteryzuje się także ślicznymi, piaszczystymi plażami, które w najszerszych miejscach osiągają 40 m. Na wydmach rozpościerających się wzdłuż plaży występują lasy sosnowe. Tworzą one sprzyjający mikroklimat, który ma pomagający wpływ na układ oddechowy. Na miejscowych plażach, w szczególności po burzach można znaleźć bursztyny, które wywalane są tutaj wraz z glonami i skorupiakami. Jeden z odcinków tutejszej plaży wyznaczony został dla nudystów.

Do Grzybowa wczasowiczów przyciągają też interesujące imprezy plenerowe. Należą do nich m.in. dwudniowy Jarmark Ceramiczny, w trakcie, którego wykonywane są warsztaty ceramiczne, bednarskie, bębniarskie i plastyczne, a także Letnie Spotkania z Muzyką Klasyczną i Koncerty Kleryków Mariańskich odbywające się w tutejszym kościele. Interesującym miejscem do zobaczenia jest Dziwnów. Więcej informacji znajdziesz tutaj – obrzeżach Grzybowa i sąsiedniego Kostrzyna jest stadnina koni sportowych, z kolei w oddalonym o trzy kilometry od Grzybowa Zieleniewie, rozciąga się kilkuhektarowy terczytajstadninay Dzikim Zachodem. Jest tutaj wioska indiańska, miasteczko westernowe, mini Zoo, place zabaw, stajnie, ogród, motel i kuchnia szeryfowej. Westernowe miasteczko proponuje takie atrakcje, jak: zabawy przy ognisku w kostiumach indiańskich bądź kowbojskich, przejażdżki bryczką, koniem, wielbłądem lub na byku w ramach rodeo.

Przez Grzybowo przebiegają liczne drogi rowerowe, które są fragmentem trasy międzynarodowej. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest szlak Bocianich Gniazd, przebiegający przez obszerne torfowiska z zanikającymi jeziorkami i wilgotny las mieszany sosnowo – dębowy będący rzadkością na terenach wydmowych. Ciekawy jest także szlak biegnący z Dźwirzyna do Gąsek, gdzie jest zabytkowa latarnia i gotycki kościół z piętnastego wieku, a także szlak wiodący do jeziora Lesko gdzie swoje schronienie odnalazły liczne, interesujące ptaki. Wczasowicze częstokroć korzystają również z tutejszych szlaków spacerowych, biegnących pośród sosnowo – dębowych lasów i wokół wspomnianego jeziora Resko.

Od zachodu i północy Grzybowo otoczone jest przez Trzebiatowsko – Kołobrzeski Pas Nadmorski. Zamiarem jego utworzenia była ochrona siedemnastu cennych siedlisk przyrodniczych, m.in. bagiennych solnisk nadmorskich, nadmorskich wydm białych i szarych lasów lęgowych, nadmorskich zarośli wierzbowych, grądów subatlantyckich oraz niegłębokich ujść rzek. Na terenie Trzebiatowsko – Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego są cztery rezerwaty przyrody: „Roby”, „Nadmorski bór bażynowy w Mrzeżynie”, „Stramniczka” i „Jezioro Liwia Duża”. Na zachód od Grzybowa jest też teren specjalnej ochrony ptaków „Wybrzeże Trzebiatowskie”.