Grzybowo

przez | 6 września 2021
Grzybowo to zaciszna wieś urlopowa mieszcząca się w województwie zachodniopomorskim, sześć kilometrów na zachód od Kołobrzegu. Grzybowo jest dość specyficznie położone na obszarze tzw. depresji grzybowskiej (0, 30 – 1, 00 m p.p.m.) . Grzybowo mieści się w Strefie Chronionego Krajobrazu, gdzie obowiązują zasady Strefy Ochrony Uzdrowiskowej.

domki

Autor: Eric Lamoureux
Źródło: http://www.flickr.com
W rejonach depresji grzybowskiej, morze bałtyckie tworzy akwen określany Zatoką Grzybowską.

Jeśli szukasz innych informacji na opisywany temat, to także rzuć okiem na (https://www.horyzont.net.pl/10-rzeczy-ktore-musisz-wziac-na-wycieczke/) analogiczne portale, które podnoszą tę tematykę.

Zatoka ta ma długość 7 km i wcina się na głębokość 800 m. Tutejsza nieregularność linii brzegowej sprawia, iż woda jest niesamowicie cieplutka.

Grzybowo charakteryzuje się także ślicznymi, piaszczystymi plażami, które w najszerszych miejscach osiągają 40 m. Na wydmach rozpościerających się wzdłuż plaży występują lasy sosnowe. Tworzą one sprzyjający mikroklimat, który ma pomagający wpływ na układ oddechowy. Na miejscowych plażach, w szczególności po burzach można znaleźć bursztyny, które wywalane są tutaj wraz z glonami i skorupiakami. Jeden z odcinków tutejszej plaży wyznaczony został dla nudystów.

Do Grzybowa wczasowiczów przyciągają też interesujące imprezy plenerowe. Należą do nich m.in. dwudniowy Jarmark Ceramiczny, w trakcie, którego wykonywane są warsztaty ceramiczne, bednarskie, bębniarskie i plastyczne, a także Letnie Spotkania z Muzyką Klasyczną i Koncerty Kleryków Mariańskich odbywające się w tutejszym kościele. Interesującym miejscem do zobaczenia jest Dziwnów. Więcej informacji znajdziesz tutaj – obrzeżach Grzybowa i sąsiedniego Kostrzyna jest nadwigrami.pl/stadnina koni sportowych, z kolei w oddalonym o trzy kilometry od Grzybowa Zieleniewie, rozciąga się kilkuhektarowy teren, zwany Dzikim Zachodem. Jest tutaj wioska indiańska, miasteczko westernowe, mini Zoo, place zabaw, stajnie, ogród, motel i kuchnia szeryfowej. Westernowe miasteczko proponuje takie atrakcje, jak: zabawy przy ognisku w kostiumach indiańskich bądź kowbojskich, przejażdżki bryczką, koniem, wielbłądem lub na byku w ramach rodeo.

Przez Grzybowo przebiegają liczne drogi rowerowe, które są fragmentem trasy międzynarodowej. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest szlak Bocianich Gniazd, przebiegający przez obszerne torfowiska z zanikającymi jeziorkami i wilgotny las mieszany sosnowo – dębowy będący rzadkością na terenach wydmowych. Ciekawy jest także szlak biegnący z Dźwirzyna do Gąsek, gdzie jest zabytkowa latarnia i gotycki kościół z piętnastego wieku, a także szlak wiodący do jeziora Lesko gdzie swoje schronienie odnalazły liczne, interesujące ptaki. Wczasowicze częstokroć korzystają również z tutejszych szlaków spacerowych, biegnących pośród sosnowo – dębowych lasów i wokół wspomnianego jeziora Resko.

Od zachodu i północy Grzybowo otoczone jest przez Trzebiatowsko – Kołobrzeski Pas Nadmorski. Zamiarem jego utworzenia była ochrona siedemnastu cennych siedlisk przyrodniczych, m.in. bagiennych solnisk nadmorskich, nadmorskich wydm białych i szarych lasów lęgowych, nadmorskich zarośli wierzbowych, grądów subatlantyckich oraz niegłębokich ujść rzek. Na terenie Trzebiatowsko – Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego są cztery rezerwaty przyrody: „Roby”, „Nadmorski bór bażynowy w Mrzeżynie”, „Stramniczka” i „Jezioro Liwia Duża”. Na zachód od Grzybowa jest też teren specjalnej ochrony ptaków „Wybrzeże Trzebiatowskie”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*