Hawaje – rajskie wyspy tylko dla fanów egzotycznych doznań

przez | 2 lutego 2022
Nie bez powodu Hawaje nazywane są potocznie „Rajem na ziemi”. Archipelag osiemnastu wulkanicznych wysp zlokalizowanych w centrum Pacyfiku to jedno z najpiękniejszych miejsc na globie. Na tenże cudny pejzaż komponują się zielone doliny rozciągające się pomiędzy wulkanicznymi stożkami wygasłych jak też jeszcze ciągle działających wulkanów a także poetyczne klifowe plaże. Dookoła kameralnych zatokowych plaż rosną palmy oraz gęsta tropikalna flora. Rzuca się w oczy zielony kolor wody oraz jej wyjątkowa przezroczystość.

hawaje

Autor: Ron Cogswell
Źródło: http://www.flickr.com
Niesamowity morski Sri Lanka klimat sprawia, iż przez okrągły rok panuje tu „lato” i nawet w okresie kalendarzowej zimy jak również w innych porach roku temperatury wahają się w granicach 21 –30 stopni Celsjusza. Hawaje (serwis internetowy) odkryte zostały względnie późno, bo dopiero w 1778 roku. Dokonał tego odkrycia kapitan James Cook, który to zresztą umarł na odkrytych przez siebie wyspach w rok później. Jak się szacuje, James Cook zastał na wyspach niecały milion mieszkańców, jacy dawno utracili komunikację z resztą świata. Swobodny styl życia a także przyjacielskie podejście specyficzne dla tamtej ludności pozostały w kulturze Hawajczyków do dziś.

Jest w tym miejscu bardzo wiele malowniczych zakątków, natomiast na przybrzeżnych wodach zaobserwować możemy życie waleni. Największą wyspą archipelagu jest Wielka Wyspa nazywana także Hawaii. Mało jest tutaj malowniczych plaż a te nieliczne i tak nierzadko pokrywają popioły wulkaniczne. Wyspa nieprzerwanie rośnie, a to za sprawą cały czas aktywnego wulkanu Kilaulea wylewającego lawę . Hawajczycy z Wielkiej Wyspy przyzwyczaili się do przestawania z czynnymi wulkanami oraz do powietrza przesiąkniętego wonią siarki a także dymu.

Mniej lub bardziej intensywny wypływ lawy zatapiającej drogi a także często unicestwiającej zabudowania jest w tym miejscu czymś naturalnym. Założony tutaj Hawaii Volcanos National Park przynależy do w najwyższym stopniu malowniczych a przy tym niezwykłych parków w USA. Znajdują się tu dwa z najogromniejszych wulkanów świata, Mauna Loa (4170 m) jak również Mauna Kea (4205 m). Zwiedzając park wytyczonymi szlakami zobaczyć można skutki poprzednich wybuchów a także ciągłą wulkaniczną aktywność rejonu. Nie należy do wyjątkowości obserwacja wycieku magmy. Z całą pewnością wycieczki na Hawaje należą do tych niezapomnianych wycieczek, o których się nie zapomina.