Jak prawidłowo skompletować dobry ekwipunek na wyprawę w góry?

przez | 7 października 2021
Karkonosze, droga na Szrenicę

Autor: Anna Więckowska
Źródło: Anna Więckowska
Nasze wojaże są coraz częstsze i coraz chętniej decydujemy się na przeżycie emocjonującej przygody. Jednym z najbardziej ekscytujących sposobów na spędzenie urlopu, jest wyjad w nieznane, wędrówka na szczyt i noce spędzone pod namiotem. Osoby które kochają dreszcz emocji towarzyszący podobnym wyprawom, to przeważnie zapaleńcy, którzy za żadne skarby nie zamieniliby spartańskich warunków na najbardziej luksusowy hotel. Jednak doświadczeni turyści dobrze wiedzą, że bazą udanej wyprawy jest dobre przygotowanie.

Kluczowym elementem, są buty trekkingowe (ważne źródło). Przeważnie wędrując po skałach nie zwracamy na nie uwagi, do chwili, kiedy zaczną boleśnie obcierać stopy bądź przemakać. Źle dopasowane obuwie, potrafi zepsuć nawet najbardziej atrakcyjną wypawę.Górskie szlaki ze stromymi podejściami czy też wymagające wędrówki w trudnym terenie, to warunki, w których najlepiej sprawdzą się buty trekkingowe. Cholewka sięga powyżej kostki i zapewnia właściwą stabilność nogi. Chroni tym samym przed skręceniem stawu skokowego podczas poruszania się w ostrym terenie. Specjalistyczny sklep turystyczny, w którym kupimy profesjonalne obuwie i sprzęt górski, to np. The North Face.

Sklep turystyczny jest miejscem, które zdecydowanie musimy odwiedzić przed wyjazdem. Podstawowym sprzętem, który musimy wziąć ze sobą na biwak, jest rzecz jasna namiot. Wybór namiotu zależy od jego przeznaczenia, czyli od tego, gdzie chcemy jechać i ile ludiz ma pomieścić. Niezależnie jednak od pojemności i przeznaczenia namiotu, priorytetowa sprawą jest jego stopień wodoodporności.

Zainteresował Cię wpis tekst? To przejdź do oferty (https://www.kasprowy.pl/konferencje/oferta-konferencyjna), aby zaznajomić się z ciekawymi informacjami na omawiany temat, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy.

Namioty, mają przede wszystkim ochronić lokatorów przed wilgocią, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej lub jedziemy własnym środkiem transporu, warto obejrzeć kuchenki turystyczne i wybrać najlepszy dla nas model. Gorąca herbata i ciepły posiłek na zawołanie, zdecydowanie umilą nam wycieczkę.

Kolejnym elementem, który musimy ze sobą zabrać jest śpiwór. Jedną z najważniejszych cech, na jakie musimy zwrócić uwagę decydując się na zakup, jest jego kształt. Ma to decydujący wpływ na jego objętość, co jest bezpośrednio związane z indywidualnymi potrzebami. Zewnętrzna część „worka do spania” najczęściej zrobiona jest z tkanin sztucznych. Użycie syntetycznych materiałów gwarantuje lekkość i zapewnia ochronę przed zabrudzeniami, a w razie potrzeby śpiwory czyści się w łatwy sposób.