Jak skutecznie dochodzić własnych praw w sieci? Krótki poradnik dla ludzi, którzy cenią własne prawa autorskie i nie chcą pozwolić na ich łamanie

przez | 12 października 2022
W obecnych czasach sporo osób publikuje swoją nader szeroko rozumianą twórczość w internecie. Kiedy na przykład prowadzisz bloga, wtedy również umieszczasz w sieci swoją twórczość – chyba każdy z popularnych blogerów nie raz spotkał się z sytuacją, kiedy ktoś zawłaszczy sobie jego zdjęcie czy tekst i przedstawił jako swoje.

Co można uczynić w takich wypadkach?Niestety jeszcze wiele osób nie rozumie, że coś takiego jak prawa autorskie w internecie jak najbardziej obowiązuje. W współczesnych czasach sporo ludzi sądzi, że coś, co zostało umieszczone w internecie, staje się „niczyje| i można z tego swobodnie korzystać bez zgody, a w dodatku bez wiedzy autor. Oczywiście w żadnym wypadku tak nie jest – jeśli umieszczasz w sieci dla przykładu zrobione przez siebie zdjęcia albo stworzone przez siebie teksty, masz prawo wówczas domagać się od wszelkich innych użytkowników sieci poszanowania Twoich praw autorskich. Polecamy artykuł Pamiętaj jednakże, aby zawsze szanować także prawa autorskie innych osób – wszystko, co znalazło się w sieci, ma swoje autora. Nawet jeśli nie możesz go odnaleźć, a chcesz koniecznie umieścić dany tekst czy zdjęcie (kliknij tu) na swojej witrynie internetowej, wówczas powinieneś przynajmniej podać link do witryny internetowej, z której go wziąłeś.http://www.logintrade.pl/doradztwo/modelowanie-procesow

w pracy

Autor: Graham Stanley
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli uda Ci się odnaleźć autora, wówczas z pewnością powinieneś spytać go o to, czy zezwala na użycie swojej twórczości, a dodatkowo podpisać fotografię czy tekst jego nazwiskiem. Tylko dzięki temu możesz mieć pewność, że nie czeka Cię proces o naruszenie prawo autorskich.Z naruszaniem prawo autorskich w internecie ma problem sporo ludzi. Świadczyć może o tym na przykład fakt, jak sporo razy wpisywane w wyszukiwarki internetowe jest hasło „znak towarowy ochrona”. Mnóstwo osób wie, że ich prawa autorskie są naruszane, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, jakie środki ochrony przed takimi działaniami mu przysługują.

Czytaj też

Nie da się ukryć, że istnieje swojego rodzaju powszechne przyzwolenie na to, aby swobodnie korzystać z wszystkich treści dostępnych w sieci, jednak nie znaczy to bynajmniej, że nie warto uświadamiać innych, że postępują niewłaściwie. Jeżeli zamieszasz w internecie jakieś materiały, zawsze powinieneś na dodatek uświadamiać odbiorców Twoich treści, że pozostają one pod ochroną prawną. Jeśli tylko będziesz konsekwentny, z pewnością w końcu przyniesie to spodziewany efekt w postaci zmniejszenia ilości naruszeń.

Opracował