Jak wygląda praca firm sprzątających obiekty biurowe?

przez | 9 lipca 2021
W moim mieście spacerek po głównym deptakiem wczesnym latem stanowi czystą przyjemność. Promienie słońca tańczą po dachach. Z pobliskich kawiarenek słychać gwar. Bardzo lubię takie przedpołudniowe spacery do ulubionej kawiarenki. Zajmuję miejsce na balkonie i proszę o czarną mocną kawę z rogalikiem, i czasem jakieś ciasteczko. Przypatruję się wtenczas przechodzącym ludziom. Któregoś dnia znalazłem kawiarnię nieopodal budynku biurowego w którym niegdyś byłem zatrudniony.

sprzątanie biurowca

Autor: Pieter van Marion
Źródło: http://www.flickr.com

Zostałem w tych czasach „nadzorującym” w firmie sprzątającej biurowce i urzędy. Moje zadanie miało polegać na dozorowaniu dziesięcioosobowej grupy ludzi wykonujących pracę sprzątaczy a także zaopatrywaniu tych ludzi w środki czystości. Wyobrażałem sobie iż sprzątanie (sprawdź koniecznie: firma sprzątająca wrocław) biur jest dość prostym obowiązkiem. Od pracownika nie wymaga się zbyt dużo, ot ścierka, mop i załatwione. W jakimże błędzie był człowiek! Sprzątanie biur nie jest wcale zadaniem nieskomplikowanym. Mym obiektem był budynek sądowy w mieście które zamieszkuję. Pozornie wydawało się iż nieduży budynek, a tu się okazuje się że metraż jest spory, pełno schodów i zakątków. Sprzątanie biur musi się odbywać w zgodzie z umową zawartą między firmą sprzątającą a zleceniodawcom. Umowa powyższa bardzo precyzyjnie opisuje co i w jaki sposób ma zostać wykonane. Na przykład określany jest typ ścierek jakimi pani sprzątaczka ma za zadanie wycierać blaty czy typ środków czystości.

Do zadań nadzorującego należy nie tylko kontrola na bieżąco zleconych zadań, ale i ich wyznaczanie. Należy w taki sposób organizować pracę, aby nie zaburzać zwyczajowej pracy pracowników biura. Z tego tej przyczyny większość prac porządkowych wykonuje się między godziną 15 a 21. W godzinach pracy biura dokonywane są tylko zadania bieżące, takie jak: wymiana papieru i ręczników w toaletach lub też zimą odśnieża się schody wejściowe. Zgodnie z umową odbywają się kontrole. Kontrole tak zwane wewnętrzne, kiedy jakości sprzątania biur dokonuje osoba nadzorująca oraz kontrole zewnętrzne odbywające się w obecności pełnomocnika zleceniodawcy. Po kontroli zewnętrznej każdorazowo spisuje się sprawozdanie odbioru. Do zadań osoby nadzorującej należy również sporządzanie dokumentacji kadrowej. Tak więc praca okazała się być wcale nie taka łatwa.

Podobnie ciekawy artykuł przeczytasz pod tym odsyłaczem (http://www.hmlnosewicz.pl/twoja-branza/) – przekonasz się, że jest bardzo wciągający, więc przeczytaj go.

/J]