Jaki dialekt zagraniczny wybrać jako nasz kolejny?

przez | 13 września 2022
Nauczmy się języków, jeśli chcemy zostać kuszącymi kandydatami na rynku pracy. Tak się to dzieje teraz, że rzadkie umiejętności to klucz do ciekawej, lepiej opłacanej pracy. Skończył się okres, gdy dobrą pracę dostawało się ze znajomością języka angielskiego. Ten język jest niezbędny, żeby w ogóle mieć w miarę dobrą pracę, lecz jeśli marzymy o zajęciu wyjątkowym, powinniśmy opanować taki język, jak hebrajski czy fiński.

nauka języków obcych

Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com

Nauka języka hebrajskiego ze słownika i podręcznika jest sensowna dopiero po poznaniu alfabetu. Jest to język semicki, z grupy języków kananejskich, piszemy w alfabecie hebrajskim, więc przed studiowaniem lektur czy bardziej zaawansowanych podręczników czeka nas ciężka praca nad literkami. Jeśli brak nam chęci spójrzmy na dzieci, jak one uczą się języka ojczystego, który na początku jest dla nich jak język obcy dla nas. Wiadomo, mamy swoje lata i nasz umysł już nie tak świeży, jak u kilkulatka, lecz nie warto się poddawać.

Wszystko jest zależne od naszego zapału. Jeśli hebrajski (nauka hebrajskiego) może okazać się zbyt trudny to może jakiś język skandynawski. Coraz więcej osób zna tlumacz norweski polski (dużo naszych rodaków tam wyjechało z pracą) i szwedzki. A co z pozostałymi językami: z duńskim i fińskim? (nauka języka fińskiego)
Naukę języka duńskiego (słowniki, podręczniki) da się urozmaicić przez oglądanie filmów czy słuchanie muzyki. Kraj ten jest blisko, więc zawsze możemy udać się tam na krótkie wakacje, żeby podszkolić trochę język. Nic tak bowiem nie poprawia wyniki w nauce języków jak korzystanie z niego do rozmowy, w kontakcie z drugą osobą. Podobnie, naukę języka fińskiego (ze słowników, podręczników) warto wzbogacić wycieczką do tego pięknego kraju. Nie jest też krajem odległym.

Jeśli dojdziecie do wniosku, że jednak Skandynawia jest zbyt zimna, to może wybrać coś z południa, na przykład grecki. Naukę tego języka warto zacząć od przyswojenia alfabetu, gdyż jest dość niezwykły. Chociaż Grecja w poprzednich latach straciła na znaczeniu gospodarczym to ciągle kraj z barwną tradycją, którą warto poznać, na przykład przez naukę języka greckiego (słowniki, podręczniki).