Jakim sposobem zmniejszyć swoje rachunki za gaz czyli plusy i minusy zmienienia dostarczyciela gazu.

przez | 30 listopada 2022
Jednym z trzech głównych mediów, które są podłączane do zdecydowanej większości domów i mieszkań, jest gaz. Co prawda spora część gospodarstw domowych rezygnuje z niego, korzystając tylko z prądu oraz wody, ale w dalszym ciągu większość rodzin z niego korzysta. Jeszcze do niedawna wszyscy korzystający z tego medium musieli przyjąć zasady, które ustaliło PGNiG, jednak od kilku lat konsumenci mają możliwość wybrania swojego dostawcy.

gas

Autor: Papa Pic
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście firma, którą się wybierze musi mieć umowę na dystrybucję gazu, jednak jest to całkowicie niezależny podmiot, sam ustalający cenniki i zasady dystrybucji. Często cenniki są zróżnicowane na pory dnia, i w takim przypadku dla niektórych osób zmiana może się opłacać, choć tak naprawdę ceny dla większości klientów wyglądają na bardzo podobnym poziomie (zobacz szczegóły). Sama zmiana sprzedawcy gazu to nie jest trudna procedura, gdyż wystarczy wypowiedzieć dotychczasowe zobowiązanie i podpisać nową z nową firmą. Taka zamiana jest zupełnie darmowa, nie ponosi się za to żadnych opłat, a dodatkowo nie będzie powodować przerwy w dostarczaniu gazu albo konieczności przerabiania instalacji.

W praktyce, żeby zmienić dostawcę gazu, dobrze będzie upoważnić wybranego sprzedawcę do wystąpienia w naszym imieniu.

Czy myślisz o dokładniejszym zgłębieniu rozpatrywanego tutaj materiału? Jeżeli tak, to zweryfikuj stronę (https://edenbus.com.pl/), która też na pewno przykuje Twoją uwagę.

Wtedy wszystkimi sprawami już się on będzie zajmował, czyli zerwie umowę z obecnym i wpłaci kaucję która zagwarantuje nieprzewane dostawy. Sam proces przenosin trwa parę tygodni, i po tym czasie rozliczenia wykonywane już będą z nową firmą. O ile oczywiście nowy sprzedawca podpisze całościową umowę na dostawy energii gazowej. W takim przypadku klient dostanie tylko jedną umowę, i za faktyczne zużycie i za dystrybucję. Jeśli jednak umowa będzie obejmować jedynie usługę sprzedaży, to będzie jednak trzeba płacić za dwie faktury . Mimo, że obecnie możliwości zmiany dostawcy są całkiem spore, to niewielu ludzi na razie się na to decyduje. Jeżeli ktoś jest będzie zainteresowany, to powinien dobrze sprawdzić taryfy i być może znajdzie taką, która mu obniży płatności. Natomiast jeśli zmiana dostawcy nic nowego nie będzie wnosić, to należy się porządnie zastanowić, czy warto się za to zabierać.