Jakimi sposobami wykorzystać kamień we współczesnej architekturze – krótki poradnik

przez | 9 lipca 2021
Kamieniarstwo, jak sama nazwa wskazuje, to sztuka odpowiedniego obrabiania kamienia. Kamień był wykorzystywanym od początków dziejów tworzywem budulcowym. O jego popularności świadczyła głównie bezproblemowa dostępność. Dziś zakłady kamieniarskie także nie mogą narzekać na małą ilość zamawiających, zwłaszcza jeśli ich projekty są oryginalne, a realizacje wykonane są z dbałością o wszelkie szczegóły.

kamień

Autor: Libet S.A.
Źródło: Libet S.A.
Proponowane na rynku kamieniarstwo (zobacz stopnie blokowe) Warszawa zajmuje się najczęściej robieniem nagrobków z różnych rodzajów kamieni. Przeważnie w tym celu stosowany jest granit albo marmur. Oba materiały są wyjątkowo trwałe oraz gwarantują ciekawe wykończenie. Nagrobki – (zalecamy tą stronę) przyjmują bardzo interesujące formy i nierzadko wyglądają jak prawdziwe dzieła sztuki. Zakłady kamieniarskie posiadają na podorędziu sporo ciekawych projektów, jednakże coraz częściej proponują dostosowanie się do indywidualnych wymagań zleceniodawców. Nagrobki nie mają już formy wielkich, topornych pieczar. Są mniejsze, eleganckie, a jednocześnie faktycznie ogromna waga przywiązywana jest do ich ozdabiania. Może Cię zainteresować – nagrobki dziecięce.

Kamieniarstwo to jednakże nie tylko produkowanie nagrobków. Wiele firm trudni się także kamieniarstwem budowlanym, czyli wykonywaniem elementów dekoracyjnych dla lokali. Z kamieni produkowane są chociażby schody, jakie nadają pomieszczeniom elegancki wygląd. Niemałym zainteresowaniem odznaczają się obecnie przede wszystkim schody marmurowe. Poza tym, kamień sprawdza się w produkcji blatów, czy to kuchennych czy łazienkowych. Są one faktycznie odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i prezentują się niezwykle korzystnie.

kamień

Autor: Bruk-Bet
Źródło: Bruk-Bet

Dużo osób decyduje się także na kamienne posadzki w swoim domu. Z kamienia wykonywane są dodatkowo kominki, jakie współcześnie znacznie częściej montuje się w domach czy mieszkaniach, wobec tego obróbka kamienia to sztuka pożądana.

W Warszawie działa sporo zakładów kamieniarskich , których oferta jest faktycznie bogata. Jakość wykonywanych usług jest najczęściej bardzo wysoka, jako że właściciele podobnych firm świetnie zdają sobie sprawę z tego, jak duża jest konkurencja na tutejszym rynku. Rzeźbienie w kamieniu, przez wzgląd na odporność tego budulca, jest szczególnie popularne. Nic więc dziwnego, że warszawskie zakłady kamieniarskie oferują tego rodzaju usługę.