Jarosławiec -doskonały pomysł na udane wczasy nad Bałtykiem!

przez | 9 maja 2022
Jarosławiec to wieś rybacka i rekreacyjno – wypoczynkowa położona na Wybrzeżu Słowińskim i Przylądku Jarosławiec. Letnisko znajduje się między dwoma słynnymi kurortami nadmorskimi: Darłowem i Ustką.

polecamy

Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
W związku z tym, iż Jarosławiec leży na kawałeczku lądu wysuniętym w głąb morza, można cieszyć się tutaj niezwykle czystą wodą (pierwsza klasa czystości) i plażami. W sąsiedztwie nie ma również ogromnych ośrodków przemysłowych i ujść dużych rzek.

Do dwutysięcznego ósmego roku plaże w Jarosławcu nie należały do najciekawszych i górowały tu głównie odcinki kamieniste. Przeprowadzono tu jednak prace które miały na celu poszerzenie i zabezpieczenie plaży, a także przywieziono 10 tys. m³ piasku wywodzącego się z Ustki. Wielu z pewnością zainteresuje duże prawdopodobieństwo znalezienia tutaj ślicznych okazów bursztynu. Jarosławiec otoczony jest przez sosnowe lasy z m.in. sosną czarną, modrzewiem i daglezją. Piękną częścią tutejszego krajobrazu są klify o długości dwóch kilometrów i wysokości dochodzącej do 20 m, a także wydmy porośnięte przez drzewa iglaste i z rzadko spotykanym mikołajkiem nadmorskim. Na klifach jest mnóstwo punktów widokowych, z których rozciąga się śliczna panorama wybrzeża morskiego. Znaczną popularnością cieszą się również przejażdżki konne po klifach.

Najbardziej atrakcyjnym obiektem w Jarosławcu jest latarnia morska z 1829 r. o wysokości 33,3 m. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania i stanowi najbardziej interesujący punkt widokowy w okolicy. Ciekawymi obiektami w Jarosławcu są również zabytkowe domy o konstrukcji szachulcowej oraz dawna stacja ratownictwa morskiego – element XIX-wiecznej sieci czerwonych szop, dziś restauracja. Domy szachulcowe połączone są szlakiem turystycznym „Kraina w kratę”, któremu szyku dodają brukowane uliczki i stylizowane latarnie. W Jarosławcu znajduje się również nieduża przystań, z której w niedługie rejsy wyruszają łodzie turystyczne. Przystań morska dla rybaków obejmuje dalbę wyciągową, plażę do bazowania łodzi, utwardzony plac i akwatorium. Barwne kutry rybackie stanowią nierozłączny, fantastyczny element krajobrazu jarosławskich plaż. Tutaj można też zakupić świeżo złapaną rybę.

Sporą atrakcją Jarosławca jest park wodny zlokalizowany przy sanatorium Panorama Morska i trzysta pięćdziesiąt metrów od morza Bałtyckiego. Kompleks znajduje się pod gołym niebem i funkcjonuje od maja do września. W aquaparku znajdują się trzy zbiorniki: basen ze sztuczną falą, basen rekreacyjny i basen wielofunkcyjny – czytaj więcej. Do dodatkowych atrakcji należy tutaj podgrzewana woda, sztuczna rzeka i sztuczna grota z wodospadami. Obok aquaparku znajduje się również SPA, gdzie można skorzystać z zabiegów odnowy biologicznej.

Zainteresowany? To dla nas optymistyczna wiadomość. Więc idź tutaj (http://www.mojekonferencje.pl/sale-konferencyjne-zabrze) i oglądaj do woli kolejne fachowe wątki.

Do innych atrakcji należą: korty tenisowe, ośrodki jazdy konnej, boiska sportowe, cyrk, lunaparki, place zabaw i przejażdżki bryczką.

W Jarosławcu są organizowane liczne imprezy plenerowe: biegi, zawody pływania i piłki nożnej, a nawet turnieje szachowe. Do najbardziej znanych należy Ogólnopolski Bieg po Plaży i Neptunalia.

Przez Jarosławiec przelatują dwa szlaki rowerowe. Pierwszy z nich to trasa do Ustki o długości ok. 28 km przebiegająca przez poligon wojskowy, na którym wielokrotnie odbywają się ćwiczenia wojsk NATO. Drugi szlak wiedzie wzdłuż morza, ma długość około dwudziestu kilometrów i prowadzi do Darłówka. W pobliżu Jarosławca znajdują się również dwa cudne jeziora przybrzeżne: Kopań i Wicko z zorganizowanymi łowiskami ryb.