Kiedy zamierzasz wykonywać na przykład działalność gospodarczą na gruntach leśnych, wtedy na początku powinieneś zapoznać się z klasyfikacją gruntów

przez | 18 maja 2022
Jeśli zacząłeś się przykładowo zajmować konkretnymi rodzajami gruntów, wówczas z pewnością już świetnie wiesz, jak nader ważne jest przypisanie konkretnego gruntu do właściwej klasy. Kiedy chcesz przykładowo postawić nowy dom, wtedy możesz to zrobić tylko na gruncie przekazanym do zabudowy – jeśli takim nie dysponujesz, wówczas niestety będziesz musiał po prostu rozejrzeć się za jakimś innym miejscem na zbudowanie swojego domu.

Kto decyduje o tym, jaki konkretnie jest charakter konkretnego gruntu? To zadanie należy przede wszystkim do starosty, który wskazuje klasy gruntów dla właściwie wszystkich działek znajdujących się na obszarze danego powiatu. Oczywiście raz ustaloną klasyfikację można zmienić, jednakże nie jest to bynajmniej takie proste. Gleboznawcza klasyfikacja gruntów określa dokładnie, jaką klasę powinien dostać dany grunt, a dodatkowo odstępstwa od tego są nader utrudnione.

Klasyfikacja gruntów

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli zmiana jest w ogóle możliwa, zwykle poprzedza ją długie postępowanie.

Zobacz oprócz tego te ciekawe wskazówki z serwisu (http://esoil.pl/p,1015,klubertop-tp-27-1311-wodny-jednokomponentowy-lakier-poslizgowy), które znajdziesz pod tym linkiem – one także opisują niniejsze zagadnienie.

Zmiana klasy gruntu jest możliwa tylko na wniosek jego właściciela, a na dodatek wymaga wypełnienia mnóstwa dokumentów oraz przeprowadzenia licznych badań. Nawet jeżeli wszystko idzie zgodnie z planem, wówczas i tak nie możesz mieć pewności, że klasa działki zostanie zmieniona – przypominamy, że jest to wyłącznie kwestia decyzji odpowiedniego starosty, który praktycznie zawsze może odmówić Ci zmienienia klasy działki. Przeczytaj więcej o gruntach:
Trzeba wiedzieć, że klasyfikacja gruntów przeprowadzana jest na obszarze całego państwa niemal jednolicie. Kiedy zatem starosta odmówi Ci zmiany klasy gruntu nawet pomimo tego, że spełniłeś właściwie wszelkie wymogi, wówczas możesz powoływać się konkretnie na te przepisy. Sposób przeprowadzania klasyfikacji jest szczegółowo opisany między innymi w rozporządzeniu Rady Ministrów. Na dodatek na obszarze całego kraju obowiązuje jednakowa gleboznawcza klasyfikacja gruntów. Prowadzona jest na podstawie urzędowej tabeli klas gruntów, która także jest sporządzana przez Radę Ministrów. Autor:

Kiedy zatem starosta w nieuzasadniony sposób odmówi Ci modyfikacji klasy gruntu pomimo tego, że spełniasz niemal wszelkie wymagania, wtedy na pewno jeszcze nic straconego. Zawsze możesz dla przykładu odwołać się do organu wyższego stopnia, gdzie decyzja w Twojej sprawie zostanie właściwie zweryfikowana.