Kontuzja sportowa? Nie zamartwiaj się, spróbuj najskuteczniejszej metody

przez | 3 lutego 2022
Jedziesz na nartach, stok jest super przygotowany, śnieg świeży, lecz dobrze ubity, słońce cudownie świeci, a pogodne niebo oznajmia, że to będzie wspaniały urlop. Szusujesz cały dzień, na drugi dzień to samo, podczas trzeciego dnia przekonujesz się, że stok jest już trochę w złym stanie. Twierdzisz, iż to wszystko przez wysoką temperaturę (wzrosła dzisiaj do blisko ośmiu kresek na plusie), a też przez coraz większą ilość narciarzy. To nie jest to, co był wcześniej, jeździsz jednak wytrwale, aż… zaliczasz upadek. Na tyle poważny to incydent, że musisz zrezygnować z szusowania już do końca wypoczynku. A co dalej?

jogging

Autor: Vladimir Yaitskiy
Źródło: http://www.flickr.com
Nie jest to zbyt miłe, gdy w okresie urlopu musimy udać się do specjalisty.

Jeśli spodobał Ci się publikowany materiał, to na pewno zafascynują Cię również rzetelne informacje (http://zelwak.pl/), które odnajdziesz tu – one pochłoną Cię całkowicie.

Co to w ogóle za urlop? Nie ma jednakże innego sposobu wyjścia z tej sytuacji. Na szczęście trafiliśmy na kompetentnego lekarza, bo obecnie ten urlop wspominamy, z jednej strony, jako nieszczęście, lecz z drugiej strony doceniamy, że tak się to wszystko skończyło. Dalej możemy jeździć na nartach, a po wspomnianej kontuzji nie ma już prawie śladu. Co takiego zaproponował lekarz , że dzisiaj czujemy się już naprawdę dobrze? Terapię czynnikami wzrostu.

Za tą obco brzmiącą nazwą kryje się wspaniała terapia, w której główną rolę odgrywają białka. Ich zadaniem jest stymulowanie procesów naprawczych, a również regeneracja tkanek, jakie uległy zaburzeniom. Najwięcej ich występuje w ziarnistościach płytek krwi, to dokładnie z nich czynniki są przekazywane, gdy tkanki ulegają zaburzeniom. Dzieje się to w czasie procesu krzepnięcia krwi. Przy pomocy czynników wzrostu następuje błyskawiczne przetransportowanie komórek do miejsca, gdzie zaszło uszkodzenie.

Warto wspomnieć, że terapia czynnikami wzrostu prp zyskuje coraz więcej zwolenników. Coraz powszechniej używa się jej w różnych działach medycyny w zakresie stymulacji gojenia tkanek. Przykładowo, w ortopedii znajdują przeznaczenie w kwestii przyśpieszenia zrostu kostnego, a również gojenia tkanek miękkich (mięśnie, ścięgna). Warto nadmienić, iż czynniki wzrostu nie zaliczają się do obszaru leków uniwersalnych, co znaczy, iż nie można nimi uleczyć każdego przypadku, jednak jego zastosowanie naprawdę jest dość szerokie.

Miej na uwadze, iż kontuzja nie oznacza od razu końca twojej amatorskiej lub zawodowej kariery, bo dzięki tego typu nowatorskim terapiom, jak opisana terapia czynnikami wzrostu, wszystko staje się możliwe.