Niektóre dokumenty trzeba zniszczyć

przez | 6 maja 2022
W wielkich i mniejszych firmach potrzebne są niszczarki. Niszczenie dokumentów to sprawa, która jest bardzo istotna. Jeszcze całkiem niedawno dokumenty wystarczyło podrzeć i wyrzucić do kosza. Teraz w związku z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych i w związku z tym, że firmy wolą by jakiekolwiek informacje jej dotyczące nie trafiały poza bramy przedsiębiorstw, ważne jest by móc od ręki zniszczyć niektóre dokumenty.

worki z dokumentami pociętymi przez niszczarkę dokumentów

Autor: Neal Jennings
Źródło: http://www.flickr.com

W związku z różnego rodzaju klauzulami, które nie pozwalają na przetwarzanie danych osobowych itp. dostanie się dokumentów z informacjami dotyczącymi jakiejś osoby lub firmy w niepowołane ręce mogłoby okazać się katastrofą. Dlatego tylko upoważnione osoby zajmowały się niszczeniem dokumentów. W obecnych czasach są firmy zajmujące się niszczeniem dokumentów. Oczywiście niszczarki biurowe, niewielkich rozmiarów nadal są potrzebne, ale do dużych partii dokumentów wynajmuje się zawodowców. Dodatkowo firmy te zajmują się niszczeniem różnego rodzaju nośników danych, więc nie tylko papierowe dokumenty, ale też te zapisane na płytach czy innych nośnikach są przez nie profesjonalnie niszczone jak na Era palenia ogniska w metalowych kubłach na śmieci i palenie wszelkiej dokumentacji jest mało profesjonalne i często nie do końca skuteczne. Lepiej, więc zapłacić za porządne usługi, a nie bawić się w „harcerzy”.

Wiele razy zdarzyło się tak, że dokumenty, które zostały doszczętnie zniszczone były jednak potrzebne. Niestety jesteśmy tylko ludźmi i mamy prawo do błędów. Niszczarka to genialne urządzenie, które daje możliwość zniszczenia w cywilizowany sposób papierów, które nie mogą zobaczyć niepowołane osoby. Mimo iż bywa tak, że do niszczarek trafia to, co powinno wylądować u szefa na biurku, to i tak nie da się umniejszyć zalet tego urządzenia. Choć oczywiście niszczarki, tak jak wszystkie urządzenia mają swoje wady i zalety. Pamiętajmy też o tym, że jeśli oddamy jakiejś firmie dokumentacje do zniszczenia, to nie ma opcji byśmy odzyskali jakieś dane. Tak, więc zastanówmy się dokładnie czy aby na pewno dane dokumenty (zobacz bezpieczna i zgodną z prawem utylizacja dokumentów) muszą być zniszczone, czy może jednak okażą się jeszcze potrzebne.