Normy swoją drogą, a życie swoją

przez | 9 lipca 2021
Nie od dziś wiadomo, że śmieci trzeba w odpowiedni sposób zniszczyć. Wszyscy wiemy, że nasze codzienne śmieci muszą być segregowane. Nie każdy ma chęć na segregowanie odpadów w związku, z czym trzeba płacić za wywóz śmieci nieposegregowanych, co jest kosztowniejsze niż wywóz śmieci posegregowanych.

Nasz polska gospodarka odpadami wciąż jest w proszku. Ciężko wyegzekwować od mieszkańców stosowanie się do deklaracji, które podpisali. Trzeba przyznać, że nasi krajanie nadal nie potrafią zrozumieć, że wyrzucają śmieci w miejscach nieoznaczonych szkodzą tylko i wyłącznie sobie. Mimo, to cieszy fakt, że ostatnimi czasy stworzono nowe regulacje prawne związane z gospodarką odpadami. Warto byłoby, gdyby owe normy nie były ulepszane, a raczej gdyby zaczęto sprawdzać, czy mieszkańcy stosują się do tego, co napisali w deklaracji związanych z odpadami. Jeśli nie – muszą zostać wyznaczone kary. Na początku mogliśmy się mylić, kiedy reforma była wprowadzona. Ale teraz po takim czasie musimy wreszcie wyciągać wnioski i pokazać, że potrafimy segregować śmieci. Polecamy .
Co należy robić ze śmieciami
Nie każdy zdaje sobie sprawę, ale np. odpady (hiperłącze), powstające w szpitalach powinny być właściwie zutylizowane. Utylizacja odpadów tego rodzaju polega między innymi na przewiezieniu ich w bezpieczny sposób do spalarni śmieci. Spalarni śmieci w Polsce jest kilkanaście.

Ekologiczna zbiórka odpadów

Autor: epSos .de
Źródło: http://www.flickr.com

Posiadają one ustalone normy, jednak sprawdzenie ich pokazało, że niektóre przyjmują zbyt dużą ilość śmieci, co sprawia, że ich moce przerobowe, nie są w stanie ogarnąć tej masy śmieci, które są do nich dostarczane. Co dzieje się z nadwyżką odpadów, nie zawsze da się ustalić. Ale udało się znaleźć kilkanaście różnego typu firm postanowiło przechowywać śmieci na własną rękę w magazynach.
Czytaj też

To niestety może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Nie tylko odpady medyczne, ale też odpady z przemysłu muszą być poddane utylizacja odpadów przemysłowych. Tego rodzaju utylizacja też powinna przebiegać według konkretnych norm. Jednak w naszym kraju nadal jest problem z egzekwowaniem norm dotyczących utylizacji odpadów. Choć z roku na rok jest coraz lepiej, to i tak daleko nam do innych krajów europejskich. Wielkie zakłady przemysłowe tworzą bardzo dużą ilość śmieci. Ostatnio zaczęto niektóre odpady wykorzystywać wtórnie. Taki recykling (więcej opinii na ten temat) zmniejsza ilość śmieci.
Więcej na