O tym jak istotna jest odpowiednia utylizacja niebezpiecznych odpadów. Co należy wiedzieć na ten temat?

przez | 9 lipca 2021
Wszystko ma określone miejsce, każdy przedmiot powinien gdzieś należeć. Kiedy pomyślimy o odpadach to codziennie nie zastanawiamy się nad tym, ponieważ to rzecz mało istotna. Od kiedy weszła w życie nowa regulacja o segregacji śmieci sprawa troszkę się zmieniła, lecz jak pokazuje doświadczenie ludzie raczej przyzwyczaili się do tej zmiany. Niemniej, istnieją również inne okoliczności, gdy nie jesteśmy w stanie wyrzucać wszystkich śmieci do normalnego kubła.

śmieci

Autor: Franco
Źródło: http://www.flickr.com
Tak jest na przykład w okresie remontu, gdy zbiera się sporo odpadów, jak gruz. W tego typu okoliczności najlepiej zamówić kontener na tego typu odpady (więcej informacji). Co jednakże z innymi odpadkami, takimi jak utylizacja odpadów medycznych?Są konkretne przepisy, jakie to regulują. Najbardziej istotna jest treść artykułu trzeciego z dnia 27 kwietnia 2001 o odpadach. Zawarta tam definicja o odpadach medycznych, jako o typach odpadów, które mają związek z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, a także przeprowadzaniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny, jest ważna i definiująca tę tematykę . Tego typu definicja odpadu medycznego odnosi się do każdej substancji ciekłej, stałej i gazowej, która jest w związku z działalnością medyczną. Pasuje także do lecznictwa zamkniętego, otwartego czy w obiektach badawczych i przeprowadzających eksperymenty na żywych organizmach. Co więcej, jesteśmy w stanie do tego zaliczyć również inne instytuty, punkty weterynaryjne czy lecznice zwierząt.

Co istotne, w takiej grupie są także odchody stałe i ciekłe (zwierzęce i ludzkie), co oznacza, iż medycznym odpadem będzie też wydzielina ludzka i krew, a jednocześnie monitor kardiologiczny czy sanitarki. Taka zawiła sytuacja sprawia, że musimy stosować skomplikowane i drogie metody utylizacji. W naszym kraju w każdym roku powstaje około 200 tysięcy ton tych odpadów, lecz około osiemdziesiąt procent ma charakter komunalny. Pozostałe dwadzieścia procent to odpady specjalistycznego traktowania, czyli odpady patologiczne, specjalne i infekcyjne. Jednocześnie, i nie powinniśmy się dziwić, odpady – utylizacja odpadów wrocław – o charakterze szpitalnym od zawsze są uważane za bardziej niebezpieczne niż komunalne. Główny powód to oczywiście ryzyko skażenia środowiska różnorodnymi drobnoustrojami.