O tym jak istotna jest odpowiednia utylizacja niebezpiecznych odpadów. Co należy wiedzieć na ten temat?

przez | 9 lipca 2021
Wszystko ma określone miejsce, każdy przedmiot powinien gdzieś należeć. Kiedy pomyślimy o odpadach to codziennie nie zastanawiamy się nad tym, ponieważ to rzecz mało istotna. Od kiedy weszła w życie nowa regulacja o segregacji śmieci sprawa troszkę się zmieniła, lecz jak pokazuje doświadczenie ludzie raczej przyzwyczaili się do tej zmiany. Niemniej, istnieją również inne okoliczności, gdy nie jesteśmy w stanie wyrzucać wszystkich śmieci do normalnego kubła.

śmieci

Autor: Franco
Źródło: http://www.flickr.com
Tak jest na przykład w okresie remontu, gdy zbiera się sporo odpadów, jak gruz. W tego typu okoliczności najlepiej zamówić kontener na tego typu odpady (więcej informacji). Co jednakże z innymi odpadkami, takimi jak utylizacja odpadów medycznych?Są konkretne przepisy, jakie to regulują. Najbardziej istotna jest treść artykułu trzeciego z dnia 27 kwietnia 2001 o odpadach. Zawarta tam definicja o odpadach medycznych, jako o typach odpadów, które mają związek z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, a także przeprowadzaniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny, jest ważna i definiująca tę tematykę . Tego typu definicja odpadu medycznego odnosi się do każdej substancji ciekłej, stałej i gazowej, która jest w związku z działalnością medyczną. Pasuje także do lecznictwa zamkniętego, otwartego czy w obiektach badawczych i przeprowadzających eksperymenty na żywych organizmach. Co więcej, jesteśmy w stanie do tego zaliczyć również inne instytuty, punkty weterynaryjne czy lecznice zwierząt.

Co istotne, w takiej grupie są także odchody stałe i ciekłe (zwierzęce i ludzkie), co oznacza, iż medycznym odpadem będzie też wydzielina ludzka i krew, a jednocześnie monitor kardiologiczny czy sanitarki. Taka zawiła sytuacja sprawia, że musimy stosować skomplikowane i drogie metody utylizacji. W naszym kraju w każdym roku powstaje około 200 tysięcy ton tych odpadów, lecz około osiemdziesiąt procent ma charakter komunalny. Pozostałe dwadzieścia procent to odpady specjalistycznego traktowania, czyli odpady patologiczne, specjalne i infekcyjne. Jednocześnie, i nie powinniśmy się dziwić, odpady – utylizacja odpadów wrocław – o charakterze szpitalnym od zawsze są uważane za bardziej niebezpieczne niż komunalne. Główny powód to oczywiście ryzyko skażenia środowiska różnorodnymi drobnoustrojami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*