Ogumienie – gdzie kupować?

przez | 9 lipca 2021
Eksploatacja pojazdu to trudna rzecz. Warto dbać o jego formę, by jazda była bezproblemowa i bezpieczna. Fundamentalne są oczywiście kontrole silnika, hamulców i innych rzeczy, lecz rzeczywistość wskazuje, że najbardziej wrażliwym elementem są opony. Należy zawsze pamiętać, by montować gatunki opon, które nadają się do teraźniejszej pory roku, rodzaju oraz rozmiaru samochodu.

Samochód, opony

Autor: iStock
Źródło: iStock
Olbrzymie pojazdy, które skonstruowane są do przewozu dużych ładunków na znaczne odległości, wymagają zamontowania takiego specyficznego osprzętu, jak opony dostawcze. Odznaczają się one niezłymi cechami – są solidniejsze niż zwyczajne opony, mają większe wymiary i mogą przetrwać mocniejszy nacisk.

Opony terenowe są oferowane dla pojazdów, które podróżują po trudnych drogach. Muszą być instalowane w samochodach jeżdżących w arcytrudnych zawodach terenowych. Dobre opony terenowe umożliwiają jazdę nawet po błotnistych nawierzchniach. W sklepach znajdziesz dużo różnorakich odmian takich opon. Inne opony terenowe zakłada się, gdy pojazd ma jeździć po piasku, inne opony – szczegóły tu… – terenowe, kiedy na trasie będzie sporo błotnistych barier. Jeśli nie planujesz startu w rajdach i preferujesz wycieczki po twardych nawierzchniach, kup opony – więcej info – osobowe.

Opony osobowe, jak sama nazwa wskazuje, instaluje się w klasycznych pojazdach, które są skonstruowane do jazdy po twardych nawierzchniach. Opony osobowe są zazwyczaj mocne, lecz nie muszą wytrzymywać takiego obciążenia, jak w wypadku opon do ciężarówek. Fundamentalnym parametrem, jaki posiadają opony osobowe, jest rzecz jasna przyczepność. Dobre opony osobowe muszą perfekcyjnie trzymać się jezdni, tak aby jazda nawet w ulewie była komfortowa dla kierowcy i pasażerów auta. Trzeba mieć na uwadze, że opony osobowe są oferowane w dwóch powszechnych odmianach – na lato i śnieżne, zimowe dni. Każdy kierowca, który ceni sobie bezpieczeństwo, zawsze powinien mieć zamontowane odpowiednie opony osobowe.