Rodzinne wakacje w Tatrach

przez | 9 maja 2022
Tatry są najwyższymi polskimi górami. Na tle Karpat, których są częścią, wyróżniają się cechamiwybitnie alpejskimi, co przejawia się piętrowym układem skupisk roślinnych. Średnia wysokość tatrzańskichwierzchołków to około dwa tysiące trzysta metrów, długość pasmaw linii prostej – ok. 53 km, z kolei szerokość sięga 30 km sprawiając z nich miejsce z miłą chęcią wybierane na urlop dwa tysiące czternaście.

tatry szczyty

Autor: Samuel Kimlicka
Źródło: http://www.flickr.com
Tatry całkowicie objęte są ochroną w postaci Tatrzańskiego Parku Narodowego. Brzegi potoczków i wyjścia wielkich kotlin tatrzańskich, zatem najniższe partie gór, porastają lasy liściaste typu łęgowego i lasy bukowe z domieszką jodły. Nieco wyższej rosną bory świerkowe i jodłowe, stopniowo przechodzące w kosodrzewinę, a następnie w hale, czyli łąki używane do wypasu owiec.

Tatry są za bardzo niskie i mają nazbyt strome stoki, ażeby zdołały tam być lodowce (link źródłowy). Pamiątką po plejstocenie jest około dwieście jezior malowniczo położonych w górskich zagłębieniach. Najpiękniejszym tatrzańskim jeziorem jest Morskie Oko, nad którym wybudowano czarujące schronisko.

Spójrz – przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie kolejne hiperłącze do źródła (https://www.eccotravel.eu/wlochy/rzym/). Tam znajdziesz dużo szczegółowych wiadomości na powyższy temat.

Wiedzie stąd szlak na najwyższy polski szczyt – Rysy (dwa tysiące czterysta dziewięćdziesiąt dziewięć metrów nad poziomem morza), który jest przeznaczony tylko dla doświadczonych taterników. Żeby móc wyobrazić sobie dawny charakter Tatr, warto wybrać się na wędrówkę do Doliny Kościeliskiej, gdzie stoją stare, pasterskie szałasy, a bacowie pasą stadka owiec. Boczne dolinki i wąwozy kryją wejścia do jaskiń i pieczar, pośród których kilka uprzystępnionych jest do zwiedzania. Jedną z najciekawszych jest Jaskinia Mroźna, w której można podziwić śliczne oświetlone, różnorodne formy naciekowe. Obejrzeć można także Jaskinię Mylną oraz Smoczą Jamę w Wąwozie Kraków.

Z uwagi na wprowadzenie zupełnej ochrony na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, można się po nim poruszać jedynie na piechotę bądź na nartach. Sieć szlaków pieszych, schronisk i wyciągów narciarskich jest tutaj fantastycznie rozwinięta. Tatry można objechać rowerem. Szlak liczy około 230 km i oferuje niezapomniane panoramy na góry. Dużą atrakcją Tatr jest kolej linowa z Zakopanego na Kasprowy Wierch i zespoły wyciągów w dolinach Goryczkowej i na Hali Gąsienicowej. Dają one możliwość podziwiania tych majestatycznych gór z lotu ptaka. Na Kasprowym Wierchu znajduje się najwyżej położone polskie obserwatorium meteorologiczne. Należy też zdobyć Giewont, którego również roztacza się niesamowita panorama Tatr. Warto powiedzieć, iż Tatry są kolebką polskiej turystyki, narciarstwa i alpinizmu. Od ponad trzystu lat są one celem wypraw najwybitniejszych Polaków (czytaj to).

Główną miejscowością turystyczną Tatr jest Zakopane, nazywane zimową stolicą Polski. Cudownie położone u podnóża Tatr miasteczko łączy w sobie tradycyjny góralski folklor oraz aktualne atrakcje czekające na zjeżdżających tu tłumnie gości.Do najstarszych zabytków Zakopanego należą: drewniany kościół św. Klemensa i sąsiadujący z nim cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Wnętrze świątyni kryje stare ludowe rzeźby i sceny z drogi krzyżowej stworzone na szkle. Na cmentarzu jest sporo zabytkowych nagrobków, wśród których kilka upamiętnia zasłużone osoby, m.in. Stanisława Witkiewicza i Kornela Makuszyńskiego. W trakcie spaceru ulicą Kościeliską warto przyjrzeć się chatom góralskim, które liczą sobie nawet do tu pięćdziesięciu lat. Willa „Koliba” to najstarsza willa zbudowana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza. Obecnie mieści się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Największym deptakiem Zakopanego są Krupówki – ulica, przy której mieszczą się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy. Przy Krupówkach znajduje się też kościół Św. Rodziny.

Punktem obowiązkowym podczas pobytu w Zakopanem jest wejście na Gubałówkę, skąd roztacza się niesamowita panorama na położone u jej stóp miasteczko. Do Zakopanego trzeba wybrać się w sierpniu, gdy odbywa się tu Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Z kulturą regionalną Tatr powiązana jest produkcja regionalnych wyrobów: ser owczy „oscypek” i „bunc”, a także buty „kierpce” i kamizelki z owczych skór.