Samochodem, autobusem, „na stopa”? Jak podróżować po polskich terenach?

przez | 30 maja 2022
Jak się po naszym kraju podróżuje? Wydaje się, że przeciętnie, wszak każdy, kto chociaż raz musiał czekać na opóźniony pociąg czy podróżował wiekowym autobusem, będzie wychwalał, że posiada własny samochód. Jednak taki stan powoli ulega zmianie, może nie w każdej sferze, gdyż przykładowo Polskie Koleje Państwowe mają jeszcze wiele do poprawienia. Jak jednakże prezentuje się to w innych sferach?

Ludzie jadący autokarem wycieczkowym

Autor: epSos .de
Źródło: http://www.flickr.com

Zgodzimy się, iż najlepszy transport po Polsce to podróż samochodem, jednakże w tym stwierdzeniu też schowała się pułapka, bo jak spoglądniemy na wzrost ilości samochodów w ostatniej dekadzie, jak przypomnimy sobie te korki w mieście, wreszcie jak utkniemy gdzieś na powiatowej drodze, to będziemy mieli trochę inne zdanie. Niestety, chociaż drogi wyglądają lepiej niż dawniej, to dalej możemy urwać koło na jakiejś gminnej drodze, a jeśli wybierzemy autostradę to możemy być w szoku, dlaczego ona tak dużo kosztuje. Wreszcie, paliwo jest drogie, tak więc przebycie drogi z południa na północ Polski albo transport z Niemiec do Polski, może się okazać bardzo kosztowny.

Dobrym wyjściem dla coraz większej ilości ludzi są autobusy. Pojawiło się kilka firm świadczących usługi przewozowe, które zapewniają autobusy o wysokim standardzie, i co najważniejsze, o konkurencyjnych cenach. Teraz często zdarza się tak, iż chcemy jechać samochodem, ale jak sobie obliczymy koszt benzyny i opłat za autostradę, to od razu stwierdzimy, że można korzystniej zużyć te pieniądze.

Autokar wycieczkowy

Autor: mdc LEROY
Źródło: http://www.flickr.com

Istnieją też inne możliwości taniego podróżowania i nie mam tu na myśli popularnego „stopa”. W Internecie możemy natrafić na strony, na których oferowane są kursy. Nie są to jednakże jakieś płatne przewozy przewozy do niemiec, jest to po prostu strona, na której pewni ludzie, jacy akurat jadą, przykładowo, z Warszawy do Świnoujścia, mogą to ogłosić, a chętni mogą się do nich przyłączyć. Opcja jest genialna w swojej prostocie, ponieważ zamiast jednej czy dwóch osób, trochę więcej może „zrzucić” się na benzynę. A dla wszystkich jest jasne, iż ograniczanie kosztów podróży to jedna z najważniejszych opcji.

W dzisiejszych czasach, można także po naszym kraju podróżować samolotem.

To ważne omówienie (https://memento-wroc.pl/dom-pogrzebowy/) odnosi się do prezentowanej tutaj problematyki, zatem jeżeli jest ona godna Twojej uwagi, to wejdź na ten link!

To opcja, o jakiej dawniej można było pomarzyć. Obecnie jest na pewno lepiej, ceny czasem pozytywnie zaskakują, lecz niestety, najczęściej niskie ceny dotyczą tylko okresu wakacyjnego i studentów. Jednakowoż patrząc na rozwój tego rynku jest szansa, że już za jakiś czas przelot, przykładowo samolotem z Krakowa do Szczecina będzie naprawdę ciekawą opcją.