Śmierć dziecka to najboleśniejsza tragedia jaka może się przydarzyć

przez | 9 lipca 2021
Niejedna osoba musiała pożegnać się ze swoim dzieckiem ostatecznie. Czasem chodziło o pociechę znajomego, która zginęła w wypadku, innym razem o kogoś z rodziny. Strata dziecka to jedna z największych tragedii, jakie mogą się przytrafić. Na cmentarzach widzimy nagrobki dziecięce i zastanawiamy się jak to możliwe, że Bóg przywołał do siebie takie małe dusze?

nagrobek

Autor: Ogiyoshisan
Źródło: http://www.flickr.com
Firmy pogrzebowe muszą mieć w swoich ofertach różne nagrobki, które mają upamiętnić krótkie życie dzieci. Rodziny, które mają wybrać pomnik często są zbyt przytłoczone żałobą by przebierać w ofertach i wybierają po prostu pierwszy z brzegu nagrobek – (www). Ludzie pracujący w zakładach pogrzebowych mówią, że to najtrudniejsza część ich pracy, gdy trzeba pochować małe dziecko. Jednak muszą sobie z tym jakoś dawać radę.

Nasza polska pruderyjność prowadzi do tego, że jeśli mówi się o biznesie związanym ze śmiercią to wiele osób się oburza. Jednak taka właśnie jest prawda. Na tym świecie nie ma nic za darmo. Takie nagrobki dziecięce – (zobacz: nagrobki dziecięce) to część biznesu w zakładach pogrzebowych. Można wybierać spośród różnych materiałów nagrobki dla małych dzieci. Jednak mimo tego, że biznes musi się kręcić, to ludzie pracujący w zakładzie pogrzebowym są ludźmi, mimo pewnego uodpornienia na tragedie ludzkie, ciężko im przejść obojętnie nad śmiercią dziecka.

cmentarz

Autor: Ben Schumin
Źródło: http://www.flickr.com
Dzieci kojarzą się wszystkim z uśmiechem, z życiem. Kiedy, więc okazuje się, że jakieś małe dziecko umarło zaczynamy się zastanawiać nad o swoim życiu myślimy, nad tym, dlaczego tak mały człowiek, który często niezbyt wiele przeżył musi już odejść? Nie sposób zrozumieć bólu i cierpienia rodziny małego dziecka, bólu matki, która przeżyła swoje dziecko, bólu rodzeństwa, które kochało swojego brata czy siostrę. Nagrobki dziecięce, które widzimy będąc na cmentarzu to również nagrobki, które zostały postawione w wyniku brawury pijanego kierowcy, albo wypadku związanego z pijaństwem rodziców.

Nie zapominajmy, że niektóre nagrobki to nie nieszczęśliwe zbiegi okoliczności, bo wszyscy wiemy, że wypadki się zdarzają, czasem dziecko umiera z powodu obojętności dorosłych. Nie bądźmy obojętni na krzywdę dzieci, bo kolejny nagrobek może powstać z naszego powodu.