Ustronie Morskie – miejsce na najlepsze wczasy

przez | 29 listopada 2022
Ustronie Morskie to letnisko nadmorskie położone 13 km na wschód od Kołobrzegu. Miasteczko położone jest wyjątkowo malowniczo – jego zabudowa ciągnie się na przestrzeni 3,5 km, wzdłuż linii klifu, który ukośnie opada ku piaszczystej i rozległej plaży. W przeszłości przeciętna osada rybacka w czasach teraźniejszych jest kurortem, do którego by spędzić wczasy nad morzem Bałtyckim przybywa kilka tysięcy urlopowiczów.

Wakacje nad morzem

Autor: Fons Heijnsbroek
Źródło: http://www.flickr.com
Zabudowa miasta jest raczej kameralna – niewielkie domki prześlicznie komponują się tutaj z otaczającą naturą. W trakcie przechadzek po Ustroniu Morskim powinno się zajrzeć do tutejszego kościoła, wybudowanego w stylu neogotyckim w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym roku. W jego wnętrzu nie można przeoczyć sklepienia zrobionego z desek, które naśladuje burty łodzi rybackiej i cudownie rzeźbionej drogi krzyżowej. W Ustroniu Morskim wciąż zachowało się bardzo dużo miejsc, gdzie można wczuć się w atmosferę czasów przedwojennych. Aż sześćdziesiąt pięć tutejszych obiektów znajduje się pod opieką konserwatora. Ustronie Morskie to także kurort uzdrowiskowy – znajduje się tutaj park zdrojowy i zakład kąpielowy.

Plaża w Ustroniu Morskim jest niewiarygodnie urocza – doskonale komponują się tutaj ze sobą błękit Bałtyku, szeroki pas piaszczystej plaży i górujący nad nimi klif. Jest ona zaliczana do jednych z najczystszych i najlepiej strzeżonych plaż na polskim wybrzeżu. Sporym plusem jest także tutejszy klimat. Ocenia się, że panujące tu średnie nasłonecznienie należy do największych w Polsce. Oprócz tego w powietrzu występuje aerozol morski, wykazujący leczniczy wpływ na górne drogi oddechowe. Aerozol unosi się do 200 – 300 metrów od brzegu morza, a maksymalne jego stężenie notuje się w trakcie wietrznej pogody, zwłaszcza jesienią i zimą, w związku z tym z tutejszego dobrego mikroklimatu można korzystać przez cały rok.https://www.kormoran-rowy.pl/ hotel spa morzeSporą atrakcją tego odcinka wybrzeża jest też molo spacerowe, które wcina się w morze na długość stu metrów. Znajduje się tutaj również przystań rybacka, gdzie można obserwować barwne kutry wracające z porannych połowów i kupić świeżą rybę prosto z ich pokładu.

W trakcie wypoczynku w Ustroniu Morskim warto zobaczyć największe atrakcje pobliskiej okolicy. Na wyjątkową uwagę zasługuje Kościółek w Rusowie, który jest jedną z najstarszych świątyń chrześcijańskich na Pomorzu. Kościół, którego wiek datuje się na około sześćset lat jest uważany za pomnik średniowiecznej architektury sakralnej. Do innych atrakcyjnych i blisko znajdujących się miejsc należy Kołobrzeg z licznymi atrakcjami, latarnia morska w Gąskach i Aeroklub Bałtycki na lotnisku w Bagiczu. Warto także wybrać się do pobliskiego Malechowa, gdzie znajduje się ośrodek jeździecki Erania obejmujący krytą ujeżdżalnię, dwa parkury oraz 50-hektarowy teren, gdzie można w pełni korzystać z uroków jazdy konnej. Zobacz więcej szczegółów Ustronie Morskie przebiega czerwony Międzynarodowy Szlak Pieszy – E-9. Stanowi on część europejskiego szlaku znad Atlantyku (z Brest we Francji) do Braniewa w Polsce. Na pieszą wędrówkę z Ustronia Morskiego można wybrać się w dwóch kierunkach: do Gąsek i Kołobrzegu. Niebywale atrakcyjny jest też szlak zielony o długości 23 km wiodący przez Kukinkę, Kukinię, Rusowo, Gwizd i Wieniotowo. Dla miłośników dwóch kółek przygotowano Niebieski szlak rowerowy o długości 31 km prowadzący do dwóch najstarszych dębów w Polsce – „Bolesława” (800 lat) i „Warcisława” (640 lat).

***Pełną propozycję na wakacje 2014 w Ustroniu Morskim można odnaleźć w serwisie albo klikając na niżej znajdujące się linki:- noclegi Ustronie Morskie- domki Ustronie Morskie- kwatery Ustronie Morskie- wypoczynek 2014