Jakim sposobem zmniejszyć swoje rachunki za gaz czyli plusy i minusy zmienienia dostarczyciela gazu.

Jednym z trzech głównych mediów, które są podłączane do zdecydowanej większości domów i mieszkań, jest gaz. Co prawda spora część gospodarstw domowych rezygnuje z niego, korzystając tylko z prądu oraz wody, ale w dalszym ciągu większość rodzin z niego korzysta. Jeszcze do niedawna wszyscy korzystający z tego medium musieli przyjąć zasady, które ustaliło PGNiG, jednak od kilku lat konsumenci mają możliwość wybrania swojego dostawcy.

gas

Autor: Papa Pic
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście firma, którą się wybierze musi mieć umowę na dystrybucję gazu, jednak jest to całkowicie niezależny podmiot, sam ustalający cenniki i zasady dystrybucji. Często cenniki są zróżnicowane na pory dnia, i w takim przypadku dla niektórych osób zmiana może się opłacać, choć tak naprawdę ceny dla większości klientów wyglądają na bardzo podobnym poziomie (zobacz szczegóły).

Jeśli ciekawią Cię opisywane w niniejszym artykule tematy i masz chęć poczytać większą ilość informacji na tego typu temat – wejdź tu windykacja należności wrocław firmy windykacyjne.

Sama zmiana sprzedawcy gazu to nie jest trudna procedura, gdyż wystarczy wypowiedzieć dotychczasowe zobowiązanie i podpisać nową z nową firmą. Taka zamiana jest zupełnie darmowa, nie ponosi się za to żadnych opłat, a dodatkowo nie będzie powodować przerwy w dostarczaniu gazu albo konieczności przerabiania instalacji.

W praktyce, żeby zmienić dostawcę gazu, dobrze będzie upoważnić wybranego sprzedawcę do wystąpienia w naszym imieniu. Wtedy wszystkimi sprawami już się on będzie zajmował, czyli zerwie umowę z obecnym i wpłaci kaucję która zagwarantuje nieprzewane dostawy. Sam proces przenosin trwa parę tygodni, i po tym czasie rozliczenia wykonywane już będą z nową firmą. O ile oczywiście nowy sprzedawca podpisze całościową umowę na dostawy energii gazowej. W takim przypadku klient dostanie tylko jedną umowę, i za faktyczne zużycie i za dystrybucję. Jeśli jednak umowa będzie obejmować jedynie usługę sprzedaży, to będzie jednak trzeba płacić za dwie faktury . Mimo, że obecnie możliwości zmiany dostawcy są całkiem spore, to niewielu ludzi na razie się na to decyduje. Jeżeli ktoś jest będzie zainteresowany, to powinien dobrze sprawdzić taryfy i być może znajdzie taką, która mu obniży płatności. Natomiast jeśli zmiana dostawcy nic nowego nie będzie wnosić, to należy się porządnie zastanowić, czy warto się za to zabierać.