W zaburzeniach wymowy takich jak jąkanie pomocna jest odpowiednia terapia u logopedy

przez | 28 października 2021
Jąkanie się, to rodzaj zaburzenia mowy, który spotyka dzieci oraz dorosłych. Najmłodsi niezmiernie źle znoszą ową przypadłość. Może stać się powodem komplikacji w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi. Należy wiedzieć, że bez względu na wiek, jąkanie można leczyć.

Przemawiające dziecko

Autor: James Brooks
Źródło: http://www.flickr.com

Nie wszystkie przerwy i zakłócenia przepływu wymowy klasyfikuje się jako jąkanie. Oprócz rytmicznych i bezwiednych powtórzeń dźwięków mogą do tego dojść także nieme blokady mowy oraz przedłużenia dźwięków – przeważnie samogłosek. Jąkanie dzieli się na dwa rodzaje: rozwojowe bądź nabyte. Rozwojowe zapoczątkowane jest przeważnie już w początkowym dzieciństwie.

Jeżeli po przestudiowaniu tego problemu, będziesz posiadać ochotę na większą ilość danych, to kliknij i przeczytaj, jakie porządne informacje posiada ten artykuł.

Natomiast jąkanie nabyte to rzadkość. Może być skutkiem np. silnego urazu głowy, bądź też zażywania narkotyków.
Największym kłopotem dla osób jąkających, są powtórzenia.

Nie ma co czekać, takie niezwykłe okazje trzeba szybko wykorzystać, więc nie wahaj się i szybko sprawdź kompletną ofertę.

Czasem bloki i przedłużenia pojawiają się później. Powstają w celu ukrycia powtórzeń. Przyczyny nasilenia jąkania mogą być różne. Z pewnością zwiększa je lęk.

Z jakich przyczyn warto leczyć jąkanie?

Zaburzenia mowy, takie jak jąkanie wywołują kiepski stan emocji i mogą wpłynąć na ogólne funkcjonowanie.
Może być tak, iż osoba która się jąka zacznie odczuwać trach przed mówieniem. Osoby takie szybciej się zestresują, czują zakłopotanie, wstyd, frustrację, strach, gniew, winę i często mają niższą samoocenę.
Jąkanie (odwiedź ten link) rozwojowe które nie jest leczone w młodym wieku poza frustracja, negatywnymi odczuciami i wstydem może nieść wiele złych skutków w życiu dorosłym – jak choćby problemy ze znalezieniem pracy, zbudowaniem i utrzymaniem w związku, czy też zdobyciem awansu.

Jak leczyć jąkanie?

W dzisiejszych czasach przyczyn jąkania doszukuje się w genetyce i fizjologii układu nerwowego. Jak już zostało wspomniane na początku – takie zaburzenie mowy można jednak wyleczyć. Fachowej pomocy może udzielić dobry – neurologopeda. Obecnie stosuje się mnóstwo metod, które mają pomóc w skutecznej terapii. Często terapie skupiają się głównie na eliminacji negatywnych uczuć i postaw, których skutkiem są złe emocje oraz odczucia.