
Nie wszystkie przerwy i zakłócenia przepływu wymowy klasyfikuje się jako jąkanie. Oprócz rytmicznych i bezwiednych powtórzeń dźwięków mogą do tego dojść także nieme blokady mowy oraz przedłużenia dźwięków – przeważnie samogłosek. Jąkanie dzieli się na dwa rodzaje: rozwojowe bądź nabyte. Rozwojowe zapoczątkowane jest przeważnie już w początkowym dzieciństwie.
Jeżeli po przestudiowaniu tego problemu, będziesz posiadać ochotę na większą ilość danych, to kliknij i przeczytaj, jakie porządne informacje posiada ten artykuł.
Natomiast jąkanie nabyte to rzadkość. Może być skutkiem np. silnego urazu głowy, bądź też zażywania narkotyków.Największym kłopotem dla osób jąkających, są powtórzenia. Czasem bloki i przedłużenia pojawiają się później. Powstają w celu ukrycia powtórzeń. Przyczyny nasilenia jąkania mogą być różne. Z pewnością zwiększa je lęk.
Z jakich przyczyn warto leczyć jąkanie?
Zaburzenia mowy, takie jak jąkanie wywołują kiepski stan emocji i mogą wpłynąć na ogólne funkcjonowanie. Może być tak, iż osoba która się jąka zacznie odczuwać trach przed mówieniem. Osoby takie szybciej się zestresują, czują zakłopotanie, wstyd, frustrację, strach, gniew, winę i często mają niższą samoocenę. Jąkanie (odwiedź ten link) rozwojowe które nie jest leczone w młodym wieku poza frustracja, negatywnymi odczuciami i wstydem może nieść wiele złych skutków w życiu dorosłym – jak choćby problemy ze znalezieniem pracy, zbudowaniem i utrzymaniem w związku, czy też zdobyciem awansu.
W dzisiejszych czasach przyczyn jąkania doszukuje się w genetyce i fizjologii układu nerwowego. Jak już zostało wspomniane na początku – takie zaburzenie mowy można jednak wyleczyć. Fachowej pomocy może udzielić dobry – neurologopeda. Obecnie stosuje się mnóstwo metod, które mają pomóc w skutecznej terapii. Często terapie skupiają się głównie na eliminacji negatywnych uczuć i postaw, których skutkiem są złe emocje oraz odczucia.